Istnieje kilka powodów, dla których ludzie w poszukiwaniu jak najtańszej usługi, kontaktując się z różnymi biurami detektywistycznymi, otrzymują czasem znacząco różne kalkulacje tej samej usługi. Wiele osób zastanawia się, czemu miałoby płacić jednemu z detektywów 200 zł za godzinę jego pracy, skoro inny powiedział, że może podjąć się podobnych działań za 80 zł. To logiczne – przecież możemy uzyskać więcej niż dwa razy tyle czasu pracy, wybierając tańszą ofertę. Nie ma nic złego w takim wyborze, ale w mojej ocenie klienci powinni zdawać sobie sprawę, że bardzo często różnica w cenie wiąże się także z różnicą w jakości świadczonych usług.
Rzeczą oczywistą jest, że jeżeli np. ktoś planuje kupić dany model telefonu, to sprawdzi sklepy i dokona zakupu w miejscu, gdzie dany telefon był najtańszy. To prosta sprawa, bo klient wie, czego szuka, sprawdza więc tylko gdzie, dostanie ten produkt najtaniej. W przypadku usług detektywistycznych jest jednak inaczej. Opieranie się wyłącznie na cenie może się okazać zgubne, a detektyw, który jest droższy, ostatecznie może wykonać swoją pracę o wiele szybciej oraz skuteczniej.
Dzisiaj więc kilka słów o tym, czy warto powierzać komuś swoje tajemnice i problemy tylko dlatego, że zaproponował najniższą cenę. Czy tani detektyw może być również dobrym detektywem?
Niezależnie od tego, jakiego prywatnego detektywa wybraliśmy, należy postarać się go sprawdzić na tyle, na ile to możliwe. Pisałem już o tym w moim artykule na temat tego, jak wybrać prywatnego detektywa. Najważniejszym zabezpieczeniem powinno być podpisanie umowy na świadczenie usługi detektywistycznej – jest to podstawa. W owej umowie zakres prac powinien być zapisany precyzyjnie, tak aby wszystko było jasne dla obydwu stron. Jeżeli więc zlecamy detektywowi np. obserwację danej osoby lub miejsca, zapisujemy precyzyjnie w umowie dzień oraz godziny, w których ma świadczyć usługi na naszą rzecz.
Należy także dokładnie sprawdzić stawkę, która została nam przedstawiona. Może się okazać, że tani detektyw wcale nie kosztuje tyle, ile nam się wydawało, a zaproponowana niska cena, na podstawie której wybraliśmy detektywa, nijak się ma do kwoty, na którą będzie opiewać końcowa faktura. Tak się stanie, jeśli cena usługi nie była przedstawiona w sposób precyzyjny, tylko zawierała ukryte koszty. Dlatego też drugim elementem dobrej współpracy jest jasno określona stawka, a wszelkie dodatkowe koszty powinny być doliczane wyłącznie po uzgodnieniu ich z klientem i uzyskaniu jego akceptacji.
Pamiętajmy jednak o bardzo ważnej sprawie: czym innym jest nie dać się oszukać, a czym innym wymagać od prywatnego detektywa nierealnych rzeczy. Jeżeli więc np. danego dnia nic się nie będzie działo podczas prowadzenia obserwacji, nie możemy obwiniać o to detektywa. Płacimy mu również za czas poświęcony danej sprawie. Nie zmienia to jednak faktu, że na potwierdzenie, niezależnie od poczynionych ustaleń, detektyw powinien dostarczyć nam sprawozdanie z czynności detektywistycznych, w którym rozliczy się z nami z każdej opłaconej przez nas godziny swojej pracy. Mam w zwyczaju informować klienta na bieżąco o przebiegu danej sprawy. Nawet jeżeli kompletnie nic się nie dzieje, dla mojego zabezpieczenia i dla dobrej współpracy z klientem co godzinę robię zdjęcia na potwierdzenie mojej obecności.
Podsumowując – aby nie dać się oszukać, zadbaj o:
Chciałbym podkreślić, że cena jest ponad wszelką wątpliwość bardzo ważnym elementem wyboru oferty, nie powinna być ona jednak najważniejsza. Podstawowa zasada rynku wygląda tak, że każdy chce zapłacić jak najmniej za usługę czy produkt jak najlepszej jakości. Tani detektyw nie zawsze będzie złym detektywem. To klient powinien zdecydować, jaki poziom jakości w stosunku do ceny go satysfakcjonuje. Ciężko o to jednak, gdy po raz pierwszy korzystamy z pomocy detektywa i nie wiemy, czego się spodziewać.
Z mojego doświadczenia wynika, że wybór taniej opcji zwykle oznacza, że nie dostajesz tego, czego naprawdę potrzebujesz. Poznaj więc w pierwszej kolejności swoje potrzeby. Nie powinniśmy skupiać się na stawce, ale na wartości, którą możemy otrzymać. Wychodzę z założenia, że jeżeli ktoś się już czegoś podejmuje, powinien robić to na 100% lub nie robić tego wcale – nie uznaję i nie lubię półśrodków. W usługach detektywistycznych zatrudnianie niewykwalifikowanych osób czy chodzenie na skróty oraz działanie po linii najmniejszego oporu rzadko okazuje się skuteczne, a często przynosi efekt odwroty od założonego. Ciężko to potem poskładać i naprawić.
Wielokrotnie doświadczałem sytuacji, kiedy przychodził do mnie klient ze swoim problemem, na spotkaniu omawialiśmy możliwie rozwiązania oraz przedstawiałem kalkulację ceny i byliśmy już umówieni na podpisanie umowy. Klient dzwonił po kilku dniach z informacją, że wybrał innego detektywa, który obiecał mu wykonać usługę znacznie taniej. Całkowicie szanuję tego typu decyzje. Dla mnie to żaden problem – na tym polega wolny rynek. Problem pojawiał się dopiero, gdy ten sam klient dzwonił po pewnym czasie ponownie i żalił się, że usługa realizowana przez taniego detektywa nie została należycie wykonana lub nie została wykonana wcale, a po odebraniu zaliczki detektyw przestał interesować się sprawą, ewentualnie dostarczył nic niewarty raport. Klientowi, któremu zależało na sprawie, nie pozostało nic innego jak jeszcze raz ponieść koszty.
Mam takie powiedzenie w życiu: najtańsze rzeczy są zazwyczaj dla nas najdroższe, ponieważ będziemy musieli za nie zapłacić kilka razy. Zamiast raz, a porządnie. Oczywiście można mi zarzucić, że generalizuję. Nie zawsze za wysoką ceną idzie najwyższej jakości poziom usług, jednak z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej za niską ceną idzie równie niska, często bardzo marna jakość usług detektywa. Dlatego też cenę należy traktować jako jedno z kryteriów wyboru prywatnego detektywa, choć nie powinien być to jedyny element. Najlepiej spotkać się osobiście z osobą, której chcemy powierzyć swoje problemy, i po prostu po ludzku porozmawiać. Często już w trakcie rozmowy wiele będzie można odczytać, sprawdzić podejście detektywa do przedstawionego problemu i wstępne pomysły na jego rozwiązanie. Przeczucie podpowie nam, czy warto komuś zaufać, czy nie.
Możesz mi wierzyć lub nie, jednak w dłuższej perspektywie nie ma miejsca na rynku dla agencji detektywistycznych, które pobierają ogromne kwoty, nie dostarczając w zamian oczekiwanych wyników. Pamiętaj – gdy skupiasz się wyłącznie na cenie, tracisz szerszy obraz, a najważniejszy dla Ciebie jest przecież końcowy, pomyślny wynik sprawy.