Jak wykryć podsłuch?

Jak odnaleźć podsłuch?

Jak wykryć podsłuch? – detektyw radzi


Za nami wiele głośnych spraw związanych z podsłuchami. Można mieć wrażenie, że najczęściej towarzyszą ono światu polityki, jest to jednak bardzo mylne przeświadczenie. Świat biznesu oraz osoby prywatne także pokochały tego typu urządzenia, tyle że znacznie rzadziej chwalą się tym, że zostały podsłuchane i straciły ważne informacje.
Wyścig zbrojeń osób zakładających oraz szukających podsłuchów trwa nieustannie. Szybkie zmiany powodują, że wcześniej niemożliwe technicznie działania po pewnym czasie okazują się ogólnodostępnym rozwiązaniem. Dlatego też firmy wyspecjalizowane w wykrywaniu technicznej inwigilacji, chcąc utrzymać się na rynku, muszą nadążać za zmianą, która jest niezwykle dynamiczna. Nie jest niczym nowym, że aby znaleźć podsłuch, trzeba umieć go też założyć. Jak więc wykryć podsłuch?

Chciałbym na początku jednak Cię ostrzec, jeżeli masz podejrzenia podsłuchu lepiej zaufaj profesjonalistą i nie działaj na własną rękę. Sprawdź www.wykrywaniepodsluchu.pl

Rodzaje podsłuchów


Wszyscy wiemy, jakie zadanie ma podsłuch, należy jednak uświadomić sobie, jakie są ich rodzaje. W opisie rodzajów podsłuchów nie chodzi mi oczywiście o metody ich montażu, ale o zasadę działania. W związku z tym podsłuchy możemy podzielić następująco:


Podsłuchy radiowe
– działają na różnych częstotliwościach oraz różnych modulacjach. Są stosunkowo łatwe do znalezienia lub ewentualnego zagłuszenia dzięki odpowiedniemu sprzętowi. Nie można jednak powiedzieć, że tego typu sprzęt stosowany jest przez amatorów, bo niektóre takie urządzenia wyceniane są na duże sumy. Podsłuchy radiowe ciągle emitują sygnał, więc jeśli mamy odpowiedni sprzęt działający w odpowiednich zakresach, odnalezienie ich nie sprawi większej trudności. Są często stosowane i łatwe w obsłudze, a jeżeli nikt nie przeprowadza kontroli antypodsłuchowej – są także bezpieczne, ponieważ nie łączą się przez sieć GSM, więc nie potrzebują kart SIM. Osoba podsłuchująca musi być jednak, w zależności od klasy sprzętu, odpowiednio blisko, aby nie stracić zasięgu zasięg.


Podsłuchy GSM
– trudność znalezienia ich umieściłbym pomiędzy radiowymi a wyłącznie rejestrującymi. Wynika to z tego, że podsłuch GSM aktywowany jest zdalnie w momencie, kiedy jest to potrzebne osobie, która go montowała, np. wykonuje połączenie na kartę SIM umieszczoną w podsłuchu. Do momentu jego aktywacji jest on pasywny.


Urządzenia wyłącznie rejestrujące
– są to najtrudniejsze do odnalezienia podsłuchy. Najbardziej podstawowe urządzenie rejestrujące to dyktafon pozostawiony np. pod biurkiem w celu zarejestrowania rozmowy. Nie wysyła on sygnału na bieżąco, co utrudnia znalezienie tego typu sprzętów za pomocą urządzeń wykrywających transmisję. Im bardziej zaawansowany sprzęt, tym szersze jego możliwości, np. aby nie nagrywać niepotrzebnie cały czas, niektóre urządzenia aktywują się po tym, jak zarejestrują głos. Ich minusem z punktu widzenia szpiegów jest to, że najpierw trzeba się wysilić, aby sprzęt zainstalować, a potem jeszcze go odebrać, co może być niebezpieczne.


Podsłuchy wykorzystujące inną sieć, np. Wi-Fi
– wykorzystują pasmo przesyłania danych za pomocą Internetu. Może to być np. router wyposażony w podsłuch, który dane wysyła tylko wtedy, gdy działa sieć, co sprawia, że jest bardzo trudny do wykrycia.


Podsłuchy zewnętrzne
– mówiąc o podsłuchach zewnętrznych, mam na myśli urządzenia takie jak mikrofony kierunkowe, mikrofony laserowe itp. Jeśli spotykamy się w nieodpowiednim miejscu, np. w restauracji, z łatwością możemy zostać nagrani mikrofonem kierunkowym. Będąc na sali konferencyjnej, która została wcześniej sprawdzona przed podsłuchami, także nie do końca można czuć się bezpiecznym, ponieważ za pomocą mikrofonu laserowego da się przechwycić rozmowę – mikrofon laserowy przetwarza ją za pomocą drgania szyb. To urządzenie naprawdę działa, dużo jednak zależy od warunków środowiskowych, w jakich jest stosowane. Poza tym nie jest dla każdego – kosztuje około miliona złotych.

Podsłuchy – oprogramowanie. Nawet jeśli korzystamy z najlepszego szyfrowania wiadomości wychodzących z naszego sprzętu do drugiej osoby, wszystko zostanie przechwycone i przeczytane, jeżeli ktoś zainstalował nam program szpiegujący. Więcej na ten temat w artykule o tym, jak podsłuchać telefon.

Sprzęt do wykrywania podsłuchów


Na wstępie należy zaznaczyć dwie rzeczy: profesjonalny zestaw urządzeń do wykrywania podsłuchów to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych, jest on jednak wart tyle, ile wiedzy i doświadczenia posiada osoba, która z nim pracuje. Często panuje mylne przekonanie, że zakupiony wykrywacz za 100 tysięcy zł zrobi wszystko za nas – niestety tak nie jest.


Detektor złącz nieliniowych – jak sama nazwa wskazuje, ma on za zadanie wyszukać złącza nieliniowe, z których zbudowane są urządzenia elektroniczne. Tylko dzięki niemu (i oczywiście fizycznemu przeszukaniu) można wykryć np. dyktafon, który nie wysyła żadnego sygnału.


Analizator widma oraz transmisji – użytkowany w celu przechwytywania otaczających nas sygnałów radiowych/GSM w celu późniejszej ich analizy.


Korelator akustyczny – w celu sprawdzenia przestrzeni elektromagnetycznej.


Optyczny wykrywacz kamer – do wyszukiwania obiektywów ukrytych kamer przewodowych i bezprzewodowych, które nie zawsze są widoczne gołym okiem.


Zagłuszacz – wykorzystywany nie tylko w celu zabezpieczenia spotkania, ale także jako urządzenie wspomagające, wymuszające na innych urządzeniach ponowne logowanie. Bardzo przydatny podczas kontroli na obecność podsłuchów GSM, np. kiedy sprawdzamy, czy w samochodzie nie ma umieszczonego urządzenia GPS – o tym poniżej.


Komputer – wyposażony w specjalne oprogramowanie, dzięki któremu można sprawdzić urządzenia, np. telefony komórkowe czy komputery, na obecność złośliwych aplikacji.


Dodatkowy sprzęt wspomagający – w zależności od danego zlecenia może to być kamera termowizyjna, lusterka inspekcyjne itp.
Powyższy opis urządzeń jest maksymalnie uproszczony w celu przedstawienia różnych metod wyszukiwania podsłuchów. Pamiętajmy o tym, o czym wcześniej wspomniałem – wszelkie urządzenia do wykrywania podsłuchów to dobre wsparcie, ale nic nie zastąpi i nie wykona za nas całego fizycznego, drobiazgowego przeszukania.

Gdzie może się znajdować podsłuch?


Podsłuch może się znajdować wszędzie oraz przypominać dowolny element, który używamy na co dzień. Może być umieszczony w długopisie, obrazie lub np. w listwie zasilającej. Jego wygląd zależy wyłącznie od fantazji i kunsztu osoby, która go montowała. Warte wspomnienia jest to, że podsłuchy można podzielić na posiadające własne źródło zasilania i takie, które zostały połączone ze źródłem, np. podsłuch imitujący listwę elektryczną ma stały dostęp do prądu. Podsłuchy najczęściej można odnaleźć w:

  • pomieszczeniach,
  • samochodach,
  • telefonach komórkowych – o nich piszę w innym artykule.
  • urządzeniach elektronicznych (np. komputerach).

Wywiad środowisko a wykrywanie podsłuchów


Pierwszym elementem poprzedzającym czynności mające na celu wykrycie podsłuchu powinna być rozmowa, w czasie której należałoby, aby osoba obawiająca się inwigilacji choćby w skrócie powiedziała, dlaczego obawia się podsłuchu. Jest ważne, czy obawiasz się, że jesteś stale inwigilowany, czy tylko chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spotkania biznesowego. Jeżeli sprawdzane będą tylko pomieszczenia, istotną informacją jest to, kto ma do nich dostęp.

Jak wykryć podsłuch? – zacznij od podstaw


Należy przede wszystkim zacząć od fizycznego, drobiazgowego przeszukania pomieszczenia. Jest to podstawa przed rozpoczęciem dalszych czynności. Technologia jest bardzo ważna i pomocna, jednak nigdy nie uchroni nas przed mozolnym sprawdzaniem wszystkiego.

Jak wykryć podsłuch?


Urządzenia GPS należy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to GPS-y najczęściej stosowane przez służby i detektywów, wysyłające na bieżąco lokalizację pojazdu, aby można było za nim podążać; drugi rodzaj GPS-ów to te, które tylko zapisują przebytą trasę, nie wysyłając na bieżąco lokalizacji – aby sprawdzić trasę interesującego nas samochodu, należy przejąć i zgrać dane.
Samochód to metalowa puszka, trudna do sprawdzenia. W pierwszej kolejności należy udać nim w miejsce możliwie najbardziej neutralne pod względem niechcianych sygnałów i włączyć generator szumu, co wymusi na ewentualnym podsłuchu/GPS-ie w sieci GSM ponowne logowanie, gdy wyłączymy generator szumu – podsłuch będzie chciał się znów znaleźć w sieci. Na tej podstawie odnajdziemy urządzenie szpiegujące. Metoda ta zwana jest brute-force. W przypadku urządzenia wyłącznie magazynującego dane nie będzie innej metody jak mozolne sprawdzenie samochodu.

Co zrobić po znalezieniu podsłuchu?


To do klienta należy decyzja, co zrobić ze znalezionym podsłuchem, można jednak zasugerować kilka taktyk i dostosować je w zależności od potrzeb:

  • Taktyka brutalna – od razu niszczymy podsłuch. Sprawca może się zorientować, że znaleźliśmy i zniszczyliśmy podsłuch lub też może chcieć sprawdzić, czy nie uległ on awarii. Na to drugie jest jednak marna szansa, żaden profesjonalista nie pojawi się przez długi czas w tym miejscu.
  • Analiza sprzętu i ewentualna próba odkrycia sprawcy. Jeżeli np. mamy do czynienia z podsłuchem radiowym, osoba podsłuchująca powinna znajdować się niedaleko, w zależności od rodzaju sprzętu. Jeżeli znajdziemy podsłuch GSM, możemy spróbować przeanalizować kartę SIM.
  • Taktyka dezinformacyjna – wszystkie rozmowy prowadzimy tak, aby nie tylko do niczego się nie przydały, ale i ewentualnie wprowadziły w błąd naszych szpiegów. Przy okazji należy monitorować pluskwę w celu sprawdzenia, kto będzie chciał ją zdemontować.


Jeżeli klient sobie życzy, odnaleziony sprzęt powinien zostać odpowiednio zabezpieczony, aby mógł stanowić dowód w sprawie zgłoszenia o możliwości popełnia przestępstwa.

Protokół pokontrolny

Po zakończonej kontroli klient powinien otrzymać protokół badań. Powinien być on równie szczegółowy jak raport detektywa. Podstawowe informacje jakie powinny się w nim znaleźć to miejsce, cel, zakres przeprowadzanej kontroli oraz informacje związane z wykorzystywanym sprzętem w tym rodzaj metodyki badań i jej wyniki. W protokole w zależności od potrzeb mogą znajdować się również informacje na temat podatności danych miejsc oraz ewentualnych luk w zabezpieczeniu. Protokół pokontrolny powinien być dokumentem poufnym.

Zabezpieczenie antypodsłuchowe


Na kompleksowe zabezpieczenie informacji składają się: montaż urządzeń antypodsłuchowych, okresowe audyty bezpieczeństwa oraz kontrole antypodsłuchowe przed szczególnie ważnymi spotkaniami. Jeżeli mamy odpowiedni budżet, warto również zastanowić się nad zorganizowaniem w firmie specjalnego, dedykowanego pomieszczenia do przeprowadzania poufnych rozmów. Wszystko zależy od potrzeb oraz funduszy. Myślę jednak, że w zasięgu każdej osoby czy firmy, która dba o swoje tajemnice, jest wykonywanie okresowych inspekcji i zakup odpowiedniego sprzętu, jak chociażby zagłuszacz wibroakustyczny.

Rada detektywa


Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego wykrywania podsłuchów zapraszam na www.wykrywaniepodsluchu.pl

Zawsze przed ważnymi spotkaniami należy wykonywać działania mające na celu wykrycie urządzeń podsłuchowych. Kontrole powinno się wykonywać także okresowo, w celu minimalizacji ryzyka. Pomieszczenia, w których odbywają się ważne rozmowy, powinny zostać dodatkowo zabezpieczone i wyposażone w specjalistyczny sprzęt, który zapobiega podsłuchowi. Dobrym i przydatnym sprzętem, choć skutecznym tylko, jeśli korzystają z niego kompetentne osoby, są różnego rodzaju urządzenia przenośne, które zagłuszają urządzenia nagrywające oraz podsłuchy.
Jeżeli zdecydujesz się na wynajęcie firmy w celu dokonania sprawdzenia, pamiętaj, że nie cena, ale jakość powinna stanowić o doborze ekipy. Po wpisaniu w wyszukiwarkę zapytania o pomoc w wykrywaniu podsłuchów znajdziemy bardzo dużo ofert. Warto poświęcić chwilę, aby wyszukać doświadczonych ludzi dysponujących odpowiednim sprzętem. To dwa kluczowe elementy: doświadczenie i odpowiedni sprzęt, które bez siebie nie istnieją. Korzystając z pomocy amatorów, zyskasz jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa, a przecież nie o to chodzi.

NEWSLETTER

Zostaw swój adres email, a otrzymasz darmowy ebook o narzędziach pracy detektywa. Zero spamu. Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail.

Leave a Reply

trzynaście + dziesięć =