Jak ochronić dziecko przed porwaniem?

Jak ochronić dziecko przed porwaniem?

Bazując tylko na danych z Komendy Głównej Policji, możemy się dowiedzieć, że co roku ginie ok. 7–8 tys. osób małoletnich. Ostatnia taka statystyka pochodzi z 2017 roku, kiedy zaginięć zgłoszono aż 6758. Z tego 443 zgłoszeń dotyczyło dzieci do 7 roku życia, 953 – w wieku 7–13 lat, a 5362 – w wieku 14–17 lat. Największa grupa zaginionych dzieci to młodzież, która skończyła 14 lat; w większości przypadków są to dzieci, które dobrowolnie opuściły swoje miejsce zamieszkania i po prostu uciekły. Powyższa statystyka to zaginięcia, które zostały zgłoszone, więc nie muszą mieć żadnego związku z porwaniem. Warto jednak poznać smutną liczbę – 5% dzieci po zaginięciu się nie odnalazło. W dzisiejszym artykule garść porad, które mam nadzieje pozwolą uchronić Twoje dziecko przed zagrożeniami.

Czy łatwo jest porwać dziecko?


W brytyjskim serialu telewizyjnym Daybreak dokonano eksperymentu, w którym pokazano, jak nieznajomemu mężczyźnie zajmuje średnio 90 sekund, aby odciągnąć dzieci od placu zabaw, nawet gdy były one tam z mamami. Mamy były świadome tego eksperymentu i były zszokowane, gdy ich dzieci oddalały się od ogrodzonego placu zabaw, idąc za nieznajomym.
W ramach eksperymentu matki miały odebrać telefon, a następnie opuścić teren placu. Aby przekonać dzieci do pójścia z nieznajomym, wystarczyła jego prośba o pomoc w poszukiwaniu zaginionego dziecka lub psa.
Z dziewięciu dzieci aż siedmioro poszło z mężczyzną, którego nigdy wcześniej nie widziało. Dla rodzica nie ma nic gorszego niż kilka sekund nieuwagi – w jednej chwili dziecko jest np. na placu zabaw, w następnej chwili już go nie ma. Prezentowane informacje nie mają na celu wzbudzać w rodzicach paniki, powinni oni jednak mieć świadomość zagrożeń, a co najważniejsze – wiedzieć, jak na nie reagować.
W dzisiejszym artykule powiem, jakie kroki podjąć, aby ochronić dziecko przed porwaniem czy też zagubieniem.

Jak ochronić dziecko przed porwaniem/zagubieniem


Uważam, że poniższe rady są w stanie nie tylko przeciwdziałać porwaniu czy zagubieniu, ale mogą być pomocne w przypadku wystąpienia zagrożenia. Najgorsze, co może się zdarzyć w momencie wystąpienia zagrożenia, to brak świadomości, jak mu przeciwdziałać i co robić. Dlatego też, edukując dziecko na temat zagrożeń związanych z porwaniem lub zagubieniem, postaraj się przestrzegać 10 rad:

  1. Naucz dziecko na pamięć wszystkich podstawowych danych, takich jak Twój numer kontaktowy, adres oraz jego imię i nazwisko oraz numer kontaktowy na policję.
  2. Nigdy nie zostawiaj dzieci samych w samochodzie lub wózku, nawet na minutę. Nigdy!
  3. Unikaj ubierania dzieci w ciuchy z ich imionami – dzieci zwykle ufają dorosłym, którzy znają ich imiona.
  4. Przeprowadź rozmowę z dziećmi o nieznajomych. Wyjaśnij, co czyni człowieka obcym. Pamiętaj, że nawet ktoś o znanej twarzy jest nieznajomy, jeśli nie zna się go dobrze. Jedna z najstarszych rad, która była powtarzana nawet przez naszych rodziców, mówi o tym, że nie należy nic brać od osób nieznajomych. Wytłumacz dziecku, że o każdej sytuacji, kiedy osoba mu nieznana zbliża się do niego, powinno Cię poinformować.
  5. Swoją relację z dzieckiem musisz budować na zaufaniu, a w dalszej kolejności – na nakazach i zakazach. Dziecko musi znać swoje obowiązki, to oczywiste, musi mieć jednak poczucie, że zawsze może z Tobą porozmawiać, gdy coś je niepokoi.
  6. Słuchaj tego, co mówi do Ciebie Twoje dziecko, i nie bagatelizuj tego. Wiadomo, że dzieciom zdarza się ubarwiać lub nawet kłamać, lepiej jednak nie bagatelizować żadnych informacji, jeśli dziecko mówi o zagrożeniu. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak minął mu dzień, czasem możesz nawet przez przypadek dowiedzieć się o czymś niepokojącym.
  7. Usiądź z dzieckiem i porozmawiajcie o sytuacji, kiedy np. jesteście na wakacjach czy w galerii handlowej i ono się zgubiło. Ustal prosty i zrozumiały dla dziecka plan działania, aby wiedziało, jak się zachować w takiej sytuacji. Wskaż osobę, do której dziecko powinno podejść w razie zagubienia, np. w galerii handlowej niech to będzie pani na kasie (co minimalizuje szanse, że dziecko podejdzie do obcej osoby, której działania nie przewidzimy). Przypomnij dziecku, że nie powinni iść na parking, aby Cię szukać, nie powinno też opuszczać budynku ani wychodzić na ulicę.
  8. Dziecko nie powinno rozmawiać z osobami obcymi, a tym bardziej nigdy nie powinno wsiadać z nimi do samochodu. Powinno wiedzieć, że jeżeli ktoś obcy chce np. wsadzić je do samochodu, ma się bronić, krzycząc jak najgłośniej i wzywając pomocy.
  9. Poinformuj dziecko, że nie powinno ufać osobom, z którymi rozmawia w Internecie, ponieważ może się okazać, że nie są tymi, za które się podają. Bądź świadomy działań swoich dzieci w Internecie i poznaj osoby, z którymi się kontaktuje. Przypominaj dziecku, aby nigdy nie podawało danych osobowych.
  10. Na rynku dostępne są różnego rodzaju bransoletki czy zegarki dla dzieci, które mają wbudowana funkcję namierzania GPS. Jest to szczególnie przydatne w przypadku małych pociech, co do których nie musimy się obawiać o ich prywatność. W razie porwania w pierwszej kolejności porywacze zabiorą dziecku telefon i go wyrzucą; jest szansa, że lokalizatora w postaci zegarka, opaski lub łańcuszka nie zauważą.

Detektyw radzi


Często błędnie rodzice chcą edukować swoje dzieci nie za pomocą rozmowy, ale strachu. Każdy pewnie przynajmniej raz w życiu spotkał się z bezpośrednim albo pośrednim straszeniem dzieci, że jak będą niegrzeczne, to pan je zabierze lub – o zgrozo – że policja je zabierze. Takim sposobem sprawiamy, że jeżeli dziecko będzie miało problem i np. się zgubi, to nawet widząc policjanta, nie poprosi go o pomoc, ponieważ zgodnie z tym, co mówili rodzice, będzie go utożsamiać z zagrożeniem. Dlatego podkreślam: edukacja dzieci poprzez wzbudzanie w nich świadomości na temat istniejących zagrożeń nie powinna polegać na zaszczepianiu w nich poczucia wszechobecnego zagrożenia oraz strachu. Może się okazać, że wyrządzimy dziecku krzywdę, starając się tak zadbać o jego bezpieczeństwo. Jednym z wyzwań związanych z byciem rodzicem jest uczenie dzieci ostrożności bez wypełniania ich strachem lub niepokojem.

NEWSLETTER

Zostaw swój adres email, a otrzymasz darmowy ebook o narzędziach pracy detektywa. Zero spamu. Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail.

Leave a Reply

szesnaście − 12 =