Ile zarabia prywatny detektyw

Ile zarabia prywatny detektyw

Ile zarabia prywatny detektyw


Praca w zawodzie prywatnego detektywa to dla wielu osób wizja spełnienia marzeń o śledztwach, podróżach i poznawaniu nowych ludzi. Jako prywatny detektyw muszę to potwierdzić. Przy wykonywaniu większości czynności, nie mamy czasu, aby się nudzić. Niezależnie od tego, jak wiele razy wykonywaliśmy zlecenie, którego tematyka na początku wydaje się taka sama jak sprawy poprzedniej, zawsze okazuje się, że tak nie jest. Mamy do czynienia z dodatkowym elementem zaskoczenia, na który musimy być gotowi. Właśnie to kocham w mojej pracy. Jedak dzisiaj nie będę przekonywał Cię do wyboru tego zawodu, a powiem Ci ile zarabia prywatny detektyw. Oczywiście informacje, które tu przedstawię, mogą nie być pełne. Zostały sporządzone na podstawie statystyk prowadzonych na bazie rozmów z innymi detektywami. Mam jednak nadzieje, że da Ci to pewien pogląd na to, ile zarabia prywatny detektyw.

Ile zarabia prywatny detektyw zatrudniony w agencji detektywistycznej

Ciekawe zadania, poznawanie nowych ludzi, towarzysząca nam adrenalina oraz ciągła konieczność, aby uczyć się czegoś nowego – to dodatkowa niematerialna premia w pracy detektywa. Tym jednak nie nakarmimy siebie i rodziny. Dlatego też bardzo dobrze, że osoby zainteresowane pracą w tej branży zastanawiają się ile zarabia prywatny detektyw. Na tej podstawie również należy podjąć decyzję o wyborze zawodu.

Większość agencji detektywistycznych współpracuje z innymi detektywami najchętniej na zasadzie podwykonawstwa, dzięki czemu zarabiają na samym procencie od danej sprawy. Agencje detektywistyczne w Polsce niezbyt często decydują się na zatrudnianie na umowę o pracę z racji zróżnicowania zlecanych spraw oraz ze względu na koszty. Patrząc na stronę wynagrodzenia.pl możemy zobaczyć, że prywatny detektyw zarabia średnio 4500 zł netto. Oczywiście mówimy tutaj o detektywie, który u kogoś pracuje. Po rozmowie z kilkoma osobami z branży mogę Ci powiedzieć, że zarobki jako prywatny detektyw pracujący dla innego detektywa mogą osiągać kwoty od 4000 zł do 15000 zł. Jak widać, rozpiętość jest ogromna. Poziom zarobków nie zależy jednak od szczęścia danego kandydata do pracodawcy a od niego samego. Co więc powinien zrobić kandydat, który chce zarabiać górną granicę?


Odpowiem Ci na to pytanie z mojej perspektywy – pracodawcy. Pierwszym z najważniejszych elementów jest dyspozycyjność. Chcąc zarabiać dobre pieniądze, niestety musimy być gotowi do pracy, gdy zadzwoni telefon. Czasem trzeba przełożyć swój prywatny wyjazd, aby móc działać na rzecz klienta. To nie jest praca od poniedziałku do piątku od 7 do 15. Drugim, podstawowym elementem jest samodzielność. Jeżeli detektyw będzie potrafił w pojedynkę przeprowadzić jak największą część czynności detektywistycznych i nie będzie angażował do nich dodatkowych osób, jego wynagrodzenie wzrośnie. To jasne – mniej ludzi do podziału. Bez samodzielności ciężko będzie także rozwiązać większość, nawet podstawowych spraw. Mówiąc o samodzielności trzeba także wspomnieć o doświadczeniu, które jak w każdej branży rzutuje na wysokość wynagrodzenia. Z każda nową sprawą, którą uda Ci się zrealizować, Twoje doświadczenie będzie większe, a co za tym idzie każde następne zadanie może okazać się łatwiejsze.


Dla niektórych agencji detektywistycznych zatrudniających prywatnego detektywa, ważnym elementem jest posiadanie przez niego własnego sprzętu oraz samochodu. Rozliczane jest to zazwyczaj ryczałtowo, czyli np. pracodawca zwraca koszty każdego przejechanego kilometra. Co zaś tyczy się sprzętu, jeżeli chcemy dobrze zarabiać, musimy bardzo dobrze potrafić go obsługiwać. Nasz aparat czy też kamera powinna być nam bardzo dobrze znana. Uważam, że najlepiej posiadać swój podstawowy sprzęt, ponieważ jeżeli dostaniemy go do pracy, może trochę minąć, zanim nauczymy się go na pamięć. Jeżeli jednak chcesz zarabiać na prawdę godziwe pieniądze, musisz pamiętać o specyfice branży, w której chcesz robić karierę. Płacą Ci za zdobywanie informacji. Uważam, że im więcej posiadasz kontaktów i znajomości, tym więcej korzyści możesz przynieść firmie, w której pracujesz. Czasem zdobycie jakieś informacji osobie posiadającej odpowiednie kontakty może zająć o wiele mniej niż komuś, kto dopiero rozpoznaje temat. Oczywiście mówimy tutaj o legalnych działaniach.
Jak widać, to ile zarabia prywatny detektyw, tak jak w każdej innej branży zależy od doświadczenia i zaangażowania.


Ile zarabia prywatny detektyw posiadający własną firmę

Podpytałem kilku moich kolegów detektywów, z których każdy uczciwie pracuje na własny rachunek i na podstawie ich odpowiedzi wyciągnąłem średnią roczną zarobków w branży. Wyszła mi niemała kwota. Okazuje się, że dobry detektyw jest w stanie średnio „na czysto” zarobić około 260 tys. zł netto rocznie. Oczywiście bywają tłuste miesiące z ogromną liczbą zleceń, ale też miesiące praktycznie „puste”.


Jak więc wygląda to w rozbiciu na kwoty poszczególnych zleceń na rynku? Uważam, że najlepszym sposobem rozliczenia z detektywem przy większości prowadzonych przez niego spraw jest stawka godzina lub też stawka za cały dzień pracy. Stawka godzinowa, jaką musi zapłacić klient za dobrego detektywa, to kwota od 100 do 250 zł netto plus ewentualne dodatkowe koszty takie jak paliwo i hotele. Jeżeli chodzi o dniówkę, przekłada się to zazwyczaj na liczbę godzin. Ciężko jednak znaleźć prywatnego detektywa, który prowadząc swoją firmę w sposób uczciwy, zdecyduje się pracować za mniej niż tysiąc złotych netto za dzień. Kwota ta bez dwóch zdań wygląda na bardzo wysoką, jednak jeżeli odliczymy koszty sprzętu, biura i reklamy, czasem okazuje się, że nie jest tak rewelacyjnie.

Detektyw radzi

Chciałbym w tym miejscu obalić pewien mit dotyczący kosztów spraw prowadzonych przez prywatnych detektywów. Wiele osób sądzi, że sprawy cywilne są o wiele tańsze niż czynności związane ze sprawami gospodarczymi. To nieprawda. Wszystko zależy od skomplikowania danej sprawy oraz ilości czasu potrzebnego na jej rozwiązanie. Pisząc o tym ile zarabia prywatny detektyw, chciałbym podkreślić, że jego zarobki nie są regularne. To jasne, jesteśmy zazwyczaj freelancerami, którzy cały czas szukają zleceń. Jednak jeżeli działamy na rynku już jakiś czas i udało nam się nawiązać kilka dobrych relacji biznesowych, a pozyskiwanie klienta stoi u nas na dobrym poziomie, możemy zarabiać bardzo uczciwe pieniądze.

Czasami przy okazji rozważań na temat tego, ile zarabia prywatny detektyw, przypomina mi się taka oto historia.
Przychodzi klient do detektywa z problemem:

Klient: Ile kosztuje dzień Pana pracy?

Detektyw: 2000 zł

Klient: Dlaczego tak drogo?

Detektyw: A na ile Pan wycenią tę pracę?

Klient: Moim zdaniem maksymalnie 600 zł. Co może być w tym trudnego?

Detektyw: Nie ma problemu, proszę więc wykonać zlecenie samemu.

Klient: Niestety, nie do końca wiem, jak powinienem się za to zabrać. Mógłby mi Pan poradzić, jak mam to zrobić?

Detektyw: Nie ma żadnego problemu, cyklicznie wykonuję szkolenia. Koszt uczestnictwa jednej osoby to właśnie 2000 zł, więc z każdą następną sprawą będzie już Pan zarabiał.

Klient: Super pomysł, działajmy zatem!

Detektyw: Niech Pan tylko nie zapomni, że po ukończeniu kursu musi Pan wyrobić licencję detektywa, a potem uzyskać uzyskać wpis do Rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność regulowaną w zakresie usług detektywistycznych. Potem już z górki. Wystarczy tylko opłacić obowiązkowe ubezpieczenie i kupić kilka elementów niezbędnego wyposażenia.

Klient: Ale po co mi te wszystkie szkolenia, nauka, licencje oraz sprzęt? Ja chcę tylko zrobić jedno zlecenie. Przecież to wiele godzin ciężkiej pracy oraz ogromna inwestycja. Zupełnie mi się to nie opłaca!

Powinniśmy pamiętać, że jeżeli komuś płacimy za wykonanie jakiejś pracy, powinniśmy mieć świadomość, że poświęcił wiele wysiłku oraz pieniędzy, aby wykonywać dany zawód. Co więcej, musi także płacić podatki, opłacić wiele kosztów oraz miło by było, gdyby zostało mu coś na życie. Najczęściej słyszę narzekania, gdy ktoś idzie do lekarza i wizyta u niego kosztuje 200 zł za 20 minut. A czy ktoś zastanowił się, ile dana osoba poświęciła, aby znaleźć się w tym miejscu i żeby móc zainkasować te 200 zł? Tak jest z każdym zawodem. Im więcej ktoś zarabia, tym prawdopodobniej więcej poświęcił, aby znaleźć się miejscu w którym się znajduje.

NEWSLETTER

Zostaw swój adres email, a otrzymasz darmowy ebook o narzędziach pracy detektywa. Zero spamu. Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail.

Leave a Reply

dwadzieścia − 9 =