Dzisiaj kilka informacji o tym jak sztuka improwizacji może pomóc w zawodzie detektywa. Praca prywatnego detektywa wymaga wielu umiejętności – cierpliwości, wytrwałości i improwizacji. Detektyw to zawód, w którym trzeba być bardzo dobrym aktorem, choć nie możemy wcześniej zapoznać się ze scenariuszem. Działamy na żywym organizmie a często właśnie umiejętności improwizacji mogą uratować nasze zadanie. Improwizacja to sztuka mówienia „z głowy”, reagowania na bieżąco w sposób naturalny i niezaplanowany. Działamy ad hoc, a mamy wyglądać, jakbyśmy doskonale wiedzieli co robimy i o czym mówimy. W zawodzie detektywa improwizacja nie jest działaniem na skróty, czy też efektem nieprzygotowania. Jest efektem potrzeby szybkiej adaptacji do sytuacji jaka niespodziewanie nas spotkała.
Prywatny detektyw nigdy nie wie, co będzie dalej. Możesz być na obserwacji,
siedzieć w samochodzie, a przez kilka godzin nic się nie dzieje. Nagle ochroniarz stuka
w okno, a Twoje serce na moment przestaje bić. W jednej chwili musisz otworzyć okno i zacząć improwizować.
Prywatny detektyw przed realizacją danej obserwacji zawsze przygotowuje chociaż podstawową wersję zdarzeń, dzięki której może wytłumaczyć zainteresowanej nami osobie co robi w danym miejscu i czasie. Wersja im prostsza i oczywista, tym lepsza.
Oczywiście nie da się przygotować na każdą sytuację, która może się wydarzyć, ani na każde pytania które mogą zostać nam zadane. Jednak z biegiem czasu, a co za tym idzie z rosnącym doświadczeniem, jesteśmy w stanie bardzo szybko zaadaptować się do danej sytuacji i zachować naturalnie.
Najważniejsze jest, aby być przygotowanym tak bardzo, jak to tylko możliwe. Trzeba wiedzieć wiele o miejscu, w którym będziemy działać, a także o tym, co w danym miejscu jest uznawane za normalne, a co może wzbudzić zainteresowanie. Im teren mniej zaludniony, a co za tym idzie bardziej hermetyczna grupa osób, tym trudniej. Wszędzie da się prowadzić czynności, a kluczem do sukcesu jest zachowanie spokoju.
Z mojego doświadczenia wynika, że niezależnie od tego, jak dobrze przygotowaliśmy się do realizacji danego zadania, nie zawsze wszystko będziemy mogli przewidzieć. Działamy przecież na „żywym organizmie”. Co chwilę się coś zmienia, dlatego potrzebna jest umiejętność improwizacji. Pisząc mój artykuł o tym jak zostać dobrym detektywem, improwizacje umieściłem jako jeden z kluczowych elementów wywiadowcy. Na bazie własnego doświadczenia stworzyłem kilka zasad improwizacji w zawodzie detektywa.