Samoobrona dla kobiet – 14 rad bezpieczeństwa

Samoobrona dla kobiet

Wyobraź sobie, że dzisiaj późno wyszłaś z pracy, jest już wieczór, na zewnątrz szaro, nieprzyjemnie. Idziesz do samochodu, szukasz kluczy i pogrążasz się w myślach, zastanawiając się, co dzisiaj obejrzysz w telewizji. Nagle znikąd pojawia się ktoś, kto chwyta Cię od tyłu i próbuje wciągnąć do samochodu. Straszne, prawda? Niestety z takimi zagrożeniami spotykają się codziennie kobiety na całym świecie.
Wiele osób mówi, że żyjemy w niebezpiecznych czasach. Nie do końca się z tym zgadzam. Jeśli zagłębimy się w historię, to się przekonamy, że czasów bezpiecznych nigdy nie było.
Do napisania tego artykułu skłonił mnie brak informacji na ten temat w internecie. Postanowiłem więc podejść do tematu dosyć kompleksowo – na tyle, na ile może pozwolić krótka forma artykułu. Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym poście okażą się przydatne. Dzisiaj więc garść porad detektywa, ponieważ samoobrona dla kobiet to bardzo ważny temat.

Detektyw radzi


Twoje bezpieczeństwo jest Twoim podstawowym prawem. Niestety żyjemy w świecie, w którym przemoc, zwłaszcza wobec kobiet, jest wszechobecna.
W Polsce w 2018 roku ofiarami 92% gwałtów były kobiety. W tej statystyce od 2013 roku udział kobiet nie spadł poniżej 91%. Jeżeli uważasz, że problem porwań oraz handlu kobietami nie dotyczy wysoce cywilizowanej Europy, jesteś w ogromnym błędzie. Zgodnie z danymi Eurostatu 61% zidentyfikowanych ofiar handlu ludźmi pochodzi z Unii Europejskiej. W latach 2009–2013 najwięcej porywanych osób w Europie pochodziło z Rumunii, Węgier, Bułgarii i Polski. POLSKI!
Musisz więc zadbać o siebie. Podejmuj rozważne decyzje, zapisz się na zajęcia ze sztuk walki, zdobądź narzędzie samoobrony i przeczytaj ten artykuł, ponieważ pewnego dnia może on uratować Ci życie. Przy tej okazji zapraszam również do mojego artykułu w, którym piszę jak zachować się podczas porwania.

Samoobrona dla kobiet – prewencja jest najważniejsza


Bardzo ważną sprawą jest to, by wiedzieć, jak zachować się wobec zagrożenia, ważniejsza jednak w mojej ocenie jest umiejętność unikania zagrożeń. Nie należy dać się zwariować i bać wychodzić z domu, warto za to zawsze zachować rozsądek. Dlatego też, udając się na imprezę czy do nowego miejsca, nie rób tego samotnie, postaraj się zawsze być w większej grupie znajomych. Jeżeli zdecydujesz się wrócić wcześniej do domu, nie rób tego sama, poproś kogoś, aby po Ciebie przyjechał, a jeżeli nie ma takiej możliwości, lepiej wydać trochę więcej na taksówkę, niż ryzykować powrót nocną komunikacją.


Ogromnym zagrożeniem wciąż jest handel kobietami. Wielu moim znajomym wydaje się, że to odległy problem występujący na innych kontynentach, niestety tego typu rzeczy zdarzają się w Europie i nie są wcale rzadkością. Mechanizm porwań kobiet wygląda z boku na bardzo prosty, np. znajdujesz w internecie ciekawe ogłoszenie o pracy za granicą, spotykasz się z rekruterem, który obiecuje Ci niesamowite zarobki oraz ciekawe zatrudnienie. Chętnie się pakujesz i wyjeżdżasz. Na miejscu odbiera Cię inny równie miły człowiek, który wywozi Cię do domu publicznego. Zamiast obiecanego raju docierasz do piekła. To tylko jeden przykład. Równie często wykorzystuje się wabik na przystojnych mężczyzn, którzy pojawiają się w życiu kobiety. Kilka randek i zdarza się, że zauroczona kobieta wyjeżdża ze swoją miłością za granicę, a dopiero tam okazuje się, że z miłości nici.


Niektóre kraje, miasta i obszary są znane z wysokiego poziomu przestępczości. Nawet w stosunkowo bezpiecznych regionach istnieją miejsca, w których regularnie notuje się wysoki poziom przestępczości. Unikaj tych terenów. Jeśli z jakiegoś powodu musisz tam iść, staraj się nie być sama, zwłaszcza po zmroku. Spaceruj po zatłoczonych, dobrze oświetlonych ulicach i zawsze wiedz, dokąd się wybierasz. Możesz planować z wyprzedzeniem, korzystając z Google Maps w smartfonie, aby poznać dokładną lokalizację i znaleźć najbezpieczniejszą drogę. Warto wspomnieć, że przemoc często ma miejsce tam, gdzie przebywają grupy młodych mężczyzn – głównie tam, gdzie piją. Jeśli unikasz barów, imprez i innych tego typu miejsc, szansa, że zobaczysz takie sytuacje znacznie się zmniejsza.
Daleki jestem od tego, aby odradzać Ci poznawanie nowych osób czy spełnianie marzeń o dalekich wyjazdach. Zalecam po prostu, aby zawsze starać się wszystko dokładnie sprawdzić. Wyłączenie zdrowego rozsądku i działanie pod wpływem emocji może się bardzo źle skończyć.

Akcesoria do samoobrony dla kobiet


Dobrze, zacznijmy więc od tego, w co powinnaś się wyposażyć, aby w krytycznym momencie móc się obronić. Na rynku jest wiele różnego rodzaju sprzętów oraz akcesoriów służących do samoobrony dla kobiet. Postanowiłem więc sprawdzić je i polecić Ci kilka rozwiązań, które mogą okazać się skuteczne.

Samoobrona dla kobiet – gaz pieprzowy


Gaz pieprzowy jest jednym z najpopularniejszych środków ochrony osobistej. Niewielki rozmiar pozwala na schowanie go w torebce lub umieszczenie za paskiem, gdy np. idziemy pobiegać. Gaz pieprzowy jest bardzo prosty w użyciu, a jednocześnie bardzo skuteczny. Ma jedno proste zadanie – unieruchomić osobę, która nas atakuje, i dać nam czas na swobodną ucieczkę. Choć jego użycie oraz działanie jest dość proste, warto potrenować na otwartym powietrzu, aby mieć pewność, że w stresującej sytuacji będzie się wiedziało, co robić.

Gaz pieprzowy to najczęściej używane akcesorium do samoobrony


Naciskamy dozownik i gaz pieprzowy zostaje wystrzelony w formie chmury lub żelu oraz rozpylony na odległość od około 2 do 5 metrów. Skutecznie obezwładnia napastnika na jakieś 15 do 30 minut, a jednocześnie nie powoduje u niego żadnych poważniejszych obrażeń.
Na rynku znajdziesz ogromną ilość tego typu produktów. Ja polecę dwa. Mój numer jeden to gazy amerykańskiej firmy FOX LABS. Zawierają najwyższej jakości kapsaicynę o ostrości 5,3 mln SHU 2% OC, co pozwala na natychmiastowe zatrzymanie napastnika. Link do produktu tutaj.

Drugim równie dobrym wyborem jest bardzo mocny, drażniący gaz pieprzowy o stężeniu 10% OC. Występuje on w formie ładnego pojemnika wyglądającego jak damska szminka. Gadżet nie dość, że ładny, to jeszcze może zapewnić nam bezpieczeństwo. Link do produktu tutaj.

Czy może być bardziej kobiecy gadżet bezpieczeństwa niż gaz przypominający szminkę?

Samoobrona dla kobiet – paralizator


Kiedy mówimy o samoobronie, zaraz po gazie pieprzowym myślimy o paralizatorze. Paralizatory to rozwiązania niezwykle popularne na świecie, co więcej – większość tego typu urządzeń dopuszczona jest do zakupu bez zezwoleń. Obecnie bez zezwolenia możemy posiadać paralizatory o natężeniu prądu do 10 mA. Użycie modelu, który polecam poniżej, jest bardzo proste.

Solidny paralizator zatrzyma napastnika i da szansę na ucieczkę

Naciskamy spust i dotykamy napastnika, co wywołuje wstrząs, którym rażony jest agresor. Prąd przepływa przez jego mięśnie obwodowe i pozbawia go możliwości działania.
Paralizator ESP Power Max to jeden z najlepszych modeli, jeśli bierzemy pod uwagę cenę w stosunku do otrzymywanej jakości. Aby go zasilić, wystarczą dwie baterie. Link do produktu tutaj.

Samoobrona dla kobiet – broń hukowa


Broń hukowa, zwana także bronią alarmową, jest bardzo dobrą alternatywą dla powyższych dwóch propozycji. Co ciekawe, ma ona inne zastosowanie niż wymienione akcesoria, ponieważ nie wyrządza żadnej szkody osobie, która nas atakuje, ale ma za zadanie w pierwszej kolejności ją przestraszyć (jest bardzo podobna do prawdziwej broni ostrej), a w drugiej kolejności przez głośny wystrzał ma spłoszyć atakującego lub przynajmniej zaalarmować otoczenie, że coś się dzieje. Tego typu rozwiązanie może być bardzo skuteczne, ponieważ osobie, która nas atakuje, zależy zazwyczaj na tym, aby zrobić to po cichu, bez zwracania uwagi.

Głośne wystrzały bez dwóch zdań w tym nie pomogą.
Na rynku jest wiele różnego rodzaju bardzo dobrych modeli. Dla pań polecałbym rewolwer, który łatwo zmieścić w torebce, a wygląda o wiele bardziej atrakcyjnie niż tradycyjny pistolet. W tym modelu szkielet wykonany jest w całości z metalu, co skutkuje realistyczną wagą oraz zapewnia zbliżony do oryginału wygląd. Link do produktu tutaj.

Samoobrona dla kobiet
Sam wygląd może już odstraszyć, nie mówiąc o huku, który wydobywa się po naciśnięciu spustu

Samoobrona dla kobiet – 14 rad bezpieczeństwa


Stworzyłem 14 rad bezpieczeństwa dla kobiet. Mam nadzieję, że pozwolą Ci one zminimalizować zagrożenie. Pamiętaj, samoobrona dla kobiet to nie tylko kursy sztuk walki a przede wszystkim rozwaga i samoświadomość.

 1. Bądź świadoma sytuacji i miej oczy szeroko otwarte. Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym elementem samoobrony jest świadomość: siebie, swojego otoczenia i prawdopodobnych strategii potencjalnego napastnika.
 2. Bądź pewna siebie. Agresor, rozglądając się za swoją ofiarą, szuka kogoś słabego, niektórzy będą się bać osoby pewnej siebie.
 3. Zaufaj swojemu szóstemu zmysłowi. Wszyscy ludzie, a szczególnie kobiety, mają dar, pewnego rodzaju dodatkowy zmysł. Powinnaś ufać swoim przeczuciom.
 4. Miej zawsze przy sobie wybrane narzędzie do samoobrony. W miejscach szczególnie niebezpiecznych miej je zawsze pod ręką. Wiemy, że w damskiej torebce można znaleźć wszystko, miej ją jednak tak spakowaną, aby po gaz czy paralizator można było sięgnąć jednym ruchem.
 5. Kiedy idziesz nieznaną bądź też niebezpieczną drogą, trzymaj telefon komórkowy pod ręką, ale nie rozmawiaj przez niego. Czytałem teksty, w których radzono, aby prowadzić z kimś rozmowę – nie zgadzam się z tym rozwiązaniem. Rozmowa przez telefon zmniejsza czujność, a w razie ataku osoba po drugiej stronie i tak niewiele będzie mogła zrobić. Nawet gdy wezwie policję, będzie już za późno.
 6. Ilekroć publikujesz cokolwiek w mediach społecznościowych, upewnij się, że nie udostępniasz zbyt wiele informacji. Twój adres zamieszkania oraz dane kontaktowe nie powinny być powszechnie znane.
 7. Zawsze nalewaj sobie sama drinki na przyjęciach i nigdy nie pij drinków od zupełnie obcych osób, a nawet przyjaciół. Jeśli zostawiłaś swojego drinka bez nadzoru choćby na kilka minut, zostaw go i kup nowy.
 8. Jeśli czujesz, że ktoś Cię śledzi, spróbuj znaleźć zatłoczone miejsce i wezwij kogoś do pomocy.
 9. Jeżeli ktoś za Tobą idzie i np. nawiązuje niechciany kontakt, nie bój się zacząć głośno krzyczeć – to często najskuteczniejszy i najszybszy sposób na zażegnanie zagrożenia. Jeżeli jest taka potrzeba, krzycz tak, aby ludzie otwierali w okolicy okna. Niektórzy specjaliści radzą, by nie krzyczeć z prośbą o pomoc, ale np. „pali się”. Ludzie reagują na to podobno o wiele szybciej. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także posiadanie gwizdka, którym można narobić hałasu oraz spłoszyć agresora.
 10. W samochodzie zawsze automatycznie zamykaj wszystkie drzwi. Staraj się nie parkować w miejscach słabo oświetlonych lub bez monitoringu.
 11. Gdy wychodzisz z koleżankami na imprezę, trzymajcie się cały czas razem. Impreza to nie miejsce, z którego powinno się wychodzić z nowo poznanym facetem.
 12. Jeżeli chcesz randkować przez internet, rób to rozważnie. Nie podawaj zbyt wiele danych, które mogą Cię zidentyfikować. Jeżeli zdecydujesz się na spotkanie na żywo, postaraj się, aby odbyło się ono w miejscu, gdzie jest dużo ludzi, a najlepiej weź ze sobą koleżankę. Nawet jeżeli pierwsza czy druga randka okaże się miła i romantyczna, nie oznacza to, że masz tracić czujność.
 13. Udaj się na trening samoobrony. Większość trenerów samoobrony dla kobiet powtarza, że nie uczy kobiet, aby odbywały równą walkę z agresorem – nie o to chodzi. Chodzi o jeden szybki cios w newralgiczne miejsce, aby dać sobie kilka sekund na ucieczkę. Parę treningów spowoduje, że będziesz wiedziała, co zrobić, i zachowasz się w danej sytuacji automatycznie. Walka to ostateczność, jeżeli jednak nie ma innej opcji, musisz potrafić mocno przyłożyć.
 14. Jeżeli jest taka możliwość, ucieczka przed napastnikiem to zawsze najlepsza opcja.

A teraz napisz mi w komentarzu, co zrobisz po przeczytaniu tego artykułu, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

NEWSLETTER

Zostaw swój adres email, a otrzymasz darmowy ebook o narzędziach pracy detektywa. Zero spamu. Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail.

Leave a Reply

jeden × trzy =