Samochód dla detektywa

Samochód dla detektywa

Samochód dla detektywa to jego drugi dom, którym spędza on bardzo dużo czasu. Moja żona twierdzi, że w samochodzie jestem nawet częściej niż w domu. Cóż, taka praca. Pojawia się jednak pytanie, jaki samochód będzie idealny do takich celów. Odpowiedź, zresztą jak zwykle, nie jest prosta. Nie ma jednego, uniwersalnego samochodu dla detektywa. Choć moim zdaniem są trzy typy aut, dzięki którym agencja detektywistyczna może sobie bardzo ułatwić pracę.

Marki zakazane dla detektywów


W mojej ocenie, jeżeli jakaś marka wygrywa przetarg na dostarczenie radiowozów dla policji, w tym nieoznakowanych pojazdów drogówki, nie powinna być przez Ciebie w ogóle brana pod uwagę jako samochód do pracy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – pomyśl, co robisz, gdy widzisz w lusterku typowy, znany Ci samochód używany przez drogówkę. Pewnie zwalniasz i obserwujesz go bacznie w lusterku. Czy chciałbyś, żeby osoba, której robisz ogon, bacznie obserwowała Cię w tylnej szybie? Twoje działania już na stracie są spalone.

Numer tablicy rejestracyjnej


Początek tablicy rejestracyjnej jest ściśle związany z miastem zarejestrowania auta. Niestety nic z tym nie jesteśmy w stanie zrobić. Nie założymy „lewych” rejestracji. Jeżeli masz jednak możliwość, realizuj obserwację samochodami z lokalnymi rejestracjami. Ta informacja ma szczególne znaczenie na terenach wiejskich, gdzie ludzie są bardzo spostrzegawczy oraz wyczuleni na pojawienie się „obcych” pojazdów.

Kolor samochodu


Są mniej i bardziej zwracające na siebie uwagę kolory. Skoro czytasz ten artykuł, zakładam, że szukasz właśnie tych najmniej rzucających się w oczy. Najchętniej wybieranymi kolorami samochodów, czyli takimi, których jest najwięcej na rynku, są:

 • srebrny,
 • szary,
 • czarny,
 • biały.


Polecam takie właśnie kolory samochodów oraz ich odcienie. Jest ich dużo, więc przyciągają wzroku. Przestrzegam za to przed wszystkimi intensywnymi kolorami, takimi jak żółty, złoty itp. Nie kupuj także nigdy samochodu, który ma dwukolorowy lakier, np. inny kolor dachu, a inny nadwozia.
À propos samochodów i ich kolorów – pamiętaj, że czerwone samochody nie są szybsze!

Samochód lub jednoślad dla detektywa do miasta


Mały, zwrotny oraz łatwy do zaparkowania samochód to Twój sprzymierzeniec w mieście. Najlepiej jednak jeżeli będzie posiadał odpowiedni zapas mocy, w razie gdybyś musiał wyjechać za obserwowanym na obwodnicę lub autostradę. Bardzo przydatny może okazać się także motocykl. W mieście i na trasie to Ty decydujesz, jaka jest Twoja odległość od osoby obserwowanej jadącej samochodem. Mało który samochód ma wystarczającą moc, aby zgubić na autostradzie motocykl. Jednoślad możesz także praktycznie wszędzie zaparkować. Nie mówiąc już o tym, że na kasku możesz zamontować dyskretną kamerkę.

Samochód dla detektywa na trasę


Samochód na trasę sprawdzi się równie dobrze w mieście. Więc jeżeli masz kupić jedno uniwersalne auto, polecam wypośrodkowaną opcję. Musi to być w miarę szybki pojazd. Uważam, że absolutne minimum to 180 koni. Bardzo dużym ułatwieniem i wygodą jest automatyczna skrzynia biegów. Czasem działasz w pojedynkę, nie dość, że musisz prowadzić samochód, to jeszcze potrzebujesz zrobić zdjęcie – nie ma możliwości, abyś w tym czasie zmieniał biegi.
Jak już wspomniałem, samochód ma być dosyć szybki, ale niestety złym wyborem będzie nisko zawieszone, sportowe auto. Możesz nim zawiesić się na krawężniku, nie mówiąc już o dziurawych drogach. Czasem musisz wjechać w miejsca, gdzie zwiększony prześwit zawieszenia będzie konieczny.

Samochód obserwacyjny


Wchodzimy w świat dobrych agencji detektywistycznych. Duża furgonetka, w środku na pace minicentrum obserwacyjne z monitorami, a na dachu dobrze zakamuflowane kamery. Furgonetka nie zwraca na siebie uwagi, bo za kierownicą nikogo nie ma, można nadzorować, co się dzieje, z jej wnętrza lub zdalnie, z domu.

Przydatne dodatkowe wyposażenie samochodu dla detektywa


W samochodzie warto zainstalować kilka dodatkowych gadżetów, które ułatwią Ci pracę. Z własnego doświadczenia mogę polecić:

 • Opony typu Run Flat – dzięki swym właściwościom po przebiciu pozawalają na przejechanie około 100 km z prędkością do 80 km/h. Może to się przydać w wielu kryzysowych sytuacjach.
 • Ogrzewnica postojowa – nie możesz stać cały czas z odpalonym samochodem, bo zwrócisz na siebie uwagę, a w najgorszym razie dostaniesz mandat. Jeżeli robiłeś kiedyś obserwację w zimowych warunkach, wiesz, że nawet w środku samochodu jest potwornie zimno. Ogrzewnica postojowa to idealnie rozwiązanie.
 • Klimatyzacja postojowa – argumenty analogiczne jak przy ogrzewnicy, tylko w przeciwnych warunkach.
 • Kamera samochodowa – a jeśli możesz sobie na to pozwolić, to nawet kilka, aby nagrywać wszystko, co dzieje się wokół samochodu. Wtedy nic Ci nie umknie.
 • Dodatkowy akumulator – to świetna sprawa. Dzięki niemu możesz mieć podpięte na postoju kilka urządzeń bez obawy, że Twój główny akumulator odmówi posłuszeństwa. Dzięki odpowiedniej konfiguracji samochód będzie czerpał energię tylko z dodatkowego akumulatora, a gdy ten się rozładuje, bez Twojej zgody nie przełączy się na główny.
 • Możliwość wyłączenia podświetlania tablicy rejestracyjnej – szczególnie przydatna podczas nocnych obserwacji.
 • Przyciemniane tylne szyby – osobie postronnej trudno dostrzec, czy z tyłu samochodu coś leży lub ktoś siedzi.

NEWSLETTER

Zostaw swój adres email, a otrzymasz darmowy ebook o narzędziach pracy detektywa. Zero spamu. Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail.

Leave a Reply

12 − trzy =