Kryminalistyka to badanie sposobów i środków przynoszących odpowiedzi na pytania o genezę oraz metody popełnianych przestępstw. W tym celu wykorzystywane są wszelkie dostępne narzędzia oraz teorie naukowe, po czym opracowywane metody służące wykrywaniu przestępstw oraz ujęciu sprawcy.
Kryminalistyka ma spełniać cztery, ważne funkcję jakimi są rozpoznanie, wykrycie, zdobycie dowodów oraz prewencja.
Kryminalistyka to ciągły wyścig pomiędzy przestępcami a śledczymi. Coraz nowsze pomysły oraz techniki popełniania przestępstw wymuszają na kryminalistyce pracę nad jej ciągłym rozwojem.
Można śmiało powiedzieć, że kryminalistyka jest nauką kompleksową. Wykorzystuje bowiem praktycznie wszystkie dziedziny nauki dla osiągnięcia swoich celów.
Kryminalistyka i kryminologia to często mylone dziedziny nauki. Jeżeli miałbym w sposób bardzo prosty opisać różnicę pomiędzy kryminalistyką a kryminologią, powiedziałbym, że ta pierwsza daje nam narzędzia do zbierania konkretnych dowodów, zaś kryminologia działa w sposób bardzo teoretyczny, jako nauka socjologiczna, skupiając się na przestępcy, a także próbuje odpowiedzieć na pytanie jakie są przyczyny jego czynu (motyw) oraz warunki społeczne, w jakich go dokonał. Można więc powiedzieć, że kryminalistyka to nauka ścisła, zaś kryminologii bliżej do nauk humanistycznych, bowiem swoją wiedzę opiera na naukach psychologii, psychiatrii oraz socjologi, dzięki którym może analizować sylwetkę danego sprawcy.
Kryminalistyka oraz kryminologia to dwie różne nauki, mające jednak podobny, wspólny mianownik, jakim jest przestępstwo.
Technika śledcza to moim zdaniem najciekawsza dziedzina kryminalistyki, ponieważ zajmuje się opracowywaniem metod oraz szukaniu nowych środków w celu skuteczniejszego zwalczania przestępczości. Mówiąc zwięźle, technika śledcza ma za zadanie odnalezienie sprawcy danego przestępstwa.
W ramach technik śledczych możemy wyróżnić jej najważniejsze elementy takie jak:
Nie jest to zbiór zamknięty. W ramach rozwoju nauki i metod pracy, stale powstają nowe techniki śledcze. To, co dzisiaj wydaje się nam niemożliwe, jutro może być osiągalne.
Zadaniem detektywa jest pozyskanie informacji. Profesor Tadeusz Hanausek powiedział kiedyś, że informacja to wszelkie dane o świecie zewnętrznym, które uzyskujemy albo przez bezpośrednie poznanie zmysłowe, albo przez podawany przez osobę opis jakiegoś stanu rzeczy czy zjawisk. Dla detektywa w zdobywaniu i analizie informacji bardzo przydatna jest kryminalistyka.
Jak wielokrotnie pisałem, ogromne znaczenie w pracy detektywa ma gromadzony przez niego materiał dowodowy, który tworzony jest zazwyczaj za pomocą aparatów fotograficznych lub kamer video. Jednym z elementów fotografii kryminalistycznej jest fotografia operacyjna, mająca charakter niejawny, którą często wykorzystujemy w naszej pracy. Wykorzystywanie fotografii operacyjnej nie jest oczywiście jedynym elementem kryminalistyki w pracy detektywa.
Istotne są również techniki inwigilacji, taktyka kryminalistyczna oraz techniki śledcze niezwykle ważne z perspektywy pracy detektywa. Kryminalistyka w przypadku naszego zawodu to także wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych. Należy jednak w tym przypadku pamiętać o Art. 7 ustawy o usługach detektywistycznych, który mówi, że detektyw nie może stosować środków technicznych oraz metod i czynności operacyjno-rozpoznawczych, zastrzeżonych dla upoważnionych organów na mocy odrębnych przepisów.