Chcemy czy nie, musimy uznać prawo do prywatności naszych dzieci, szczególnie tych dorastających. Nastolatki mają silną potrzebę niezależności oraz posiadania własnej przestrzeni, w którą nikt nie będzie ingerował, a już na pewno nie rodzice. Jeżeli zauważą Twoje próby naruszania tej strefy, Wasz kontakt na pewno znacznie się pogorszy. Nie oznacza to jednak, że jeżeli podejrzewasz, że z Twoim dzieckiem może dziać się coś złego, nie masz prawa działać. Twoim obowiązkiem jest sprawdzić, co się dzieje.
Każdy ma prawo do prywatności, również Twoje dziecko. Postaraj się nie popadać w skrajności. Jednak jeżeli czujesz, że coś jest nie tak, podejmij odpowiednie kroki. Poniżej zaprezentuję kilka sposobów na przeprowadzenie kontroli rodzicielskiej dziecka, poczynając od metod najbardziej naruszających jego prywatność, a kończąc na tych łagodniejszych.
Jeżeli zamartwiasz się o swoje dziecko i przypuszczasz, że może mieć problemy, nie warto czekać, aż będzie jeszcze gorzej. Spróbuj porozmawiać o swoich przypuszczeniach i problemach z prywatnym detektywem, który doradzi Ci odpowiednie rozwiązanie. Pamiętaj, że Ty działasz pod wpływem emocji, nie masz doświadczenia w tego typu sprawach.
Nawet jeżeli nie zdecydujesz się na to, aby prywatny detektyw podjął obserwację Twojego dziecka, na pewno doradzi Ci on, co możesz zrobić. Prywatny detektyw może także przeprowadzić dyskretny wywiad środowiskowy w Waszej okolicy, aby sprawdzić, co jest potencjalnym problemem. Dalsze postępowanie zależy od tego, jakie decyzje wspólnie podejmiecie.
Nigdy nie zapominaj o najważniejszym – czasem szczera rozmowa może dać więcej niż potajemne śledztwa!