Kontrinwigilacja

Kontrinwigilacja


Szpiegowanie Cię nigdy nie było tak proste jak teraz a kontrinwigilacja tak trudna. Rynek jest pełen szpiegowskich akcesoriów bardziej niż kiedykolwiek. Łatwiej jest podsłuchiwać Twoje prywatne rozmowy lub śledzić miejsce pobytu. Jeśli czujesz, że Twoja prywatność jest zagrożona poprzez używanie urządzeń podsłuchowych, potrzebujesz profesjonalnej pomocy.
Jako prywatny detektyw zawodowo zajmuję się śledzeniem ludzi. Coraz częściej jednak zauważam, że klienci, którzy do mnie trafiają, chcą, abym sprawdził, czy nie są inwigilowani. Ich obawy spowodowane są różnymi czynnikami. Detektywi coraz częściej wynajmowani są w celu realizacji kontriwnigilacji z prostej przyczyny: jeżeli ktoś potrafi inwigilować, potrafi także temu przeciwdziałać. Wie na co zwrócić uwagę.
Przeciwdziałanie inwigilacji obejmuje podejmowanie środków uniemożliwiających innym monitorowanie Twoich działań. Głównymi czynnikami, które determinując ludzi do posiadania zespołu kontrobserwacyjnego są:

  • Zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz członkom rodziny.
  • Prywatność. Każdy z nas ceni sobie prywatność, a różni ludzie z różnych powodów mogą chcieć ją naruszyć.
  • Bezpieczeństwo danych firmy. Inwigilacja firmy i jej pracowników to najczęstsza przyczyna pozyskania kluczowych danych z perspektywy danego przedsiębiorstwa.

W czym może pomóc Ci kontrinwigilacja?

Potencjalni napastnicy używają różnych cykli ataku, które bywają odmienne w zależności od charakteru i celów. Dlatego pierwszym zadaniem powinno być przeprowadzenie zarządzania ryzykiem związanego z analizą zagrożeń. Czyli najprościej mówiąc kto i dlaczego chciałby przeprowadzić atak na daną osobę lub też jej zagrozić. Właśnie od tego, jako prywatny detektyw, zawsze zaczynam współpracę z klientem. Celem naszych działań jest określenie podatności na zagrożenia naszego klienta.
Wroga obserwacja najczęściej realizowana jest w celu odnotowania możliwych słabości, a nawet rozpoczęcia identyfikacji potencjalnych metod ataku, czy też przeprowadzenia określonych działań. Warto zapoznać się z tym artykułem. Kiedy celem jest osoba, którą napastnicy chcą zaatakować lub porwać, przestępcy będą szukać wzorców zachowań, takich jak czas wyjazdu celu do pracy, metoda transportu i obrana trasa. Napastnicy zwrócą również uwagę na rodzaj zabezpieczenia, którego używa ich cel. W przypadku celów stałych, takich jak budynki, obserwacja będzie wykorzystywana do określania fizycznych środków ochrony, a także wzorców zachowań np. pracowników ochrony, jeśli są zatrudnieni. Będą szukać najsłabszych oraz najbardziej podatnych elementów ogrodzeń, bram, zamków, alarmów i monitoringu, ale także momentów, w których w otoczeniu jest mniej ochroniarzy. Wszystkie te informacje zostaną następnie wykorzystane do wybrania najlepszego momentu na przeprowadzenie określonych działań.
Ponieważ ważnym celem nadzoru przedoperacyjnego jest ustalenie wzorców, operatorzy będą prowadzać obserwację kilka razy, często o różnych porach dnia. Dodatkowo będą podążać za wytypowanym celem w różne lokalizacje, a co za tym idzie, także w odmienne środowiska.

Dlaczego warto zatrudnić specjalistę do ochrony Twoich tajemnic?

Jeśli uważasz, że możesz być celem inwigilacji w celach przestępczych, powinieneś zwrócić uwagę na istniejące sposoby zapobiegania. Łącznie metody te znane są jako kontrinwigilacja. Istnieją proste środki przeciwdziałania inwigilacji, które możesz wykonać samodzielnie. Jednak w przypadku bardziej wyrafinowanych środków przeciwdziałania inwigilacji, w tym wykrywania elektronicznych urządzeń nadzoru, często potrzebna jest pomoc specjalisty, takiego jak prywatny detektyw.

Innymi słowy, kontrnadzór może chronić Ciebie i Twoją rodzinę na poziomie osobistym, lub możesz go użyć do ochrony swojej firmy i pracowników przed osobami, które chcą ukraść tajemnice handlowe, dane finansowe lub zastrzeżone informacje, które mogłyby zostać użyte przeciwko Tobie.

Profesjonalny zespół kontrobserwacyjny działa zazwyczaj w pełnej konspiracji względem otoczenia, zbierając skrupulatnie wszystkie dane w celu poddania ich późniejszej analizie. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Dzieje się tak najczęściej w przypadku, gdy wiemy, że ​​atak jest nieuchronny, lub gdy ryzyko kontynuowania wrogiej operacji jest niedopuszczalne, np. wroga obserwacja realizowana jest w celu porwania lub też wyrządzenia krzywdy klientowi. Wtedy priorytetem zespołu zabezpieczającego klienta w pierwszej kolejności będzie zapewnienie mu bezpieczeństwa. W tym przypadku zespół kontrobserwacyjny jest zazwyczaj dodatkowym zespołem, który daje przewagę w ewentualnej konfrontacji, ponieważ przeciwnik spodziewał się np. tylko dwóch ochroniarzy, którzy będą towarzyszyć klientowi, a w rzeczywistości zespół jest powiększony o osoby, które działają w pobliżu w sposób niejawny.
Dobrze wyszkolone zespoły realizujące kontrinwigilację mają do dyspozycji cały arsenał sztuczek, aby manipulować i ujawniać wrogi nadzór. W ten sposób mogą proaktywnie identyfikować zagrożenia na wczesnym etapie cyklu ataku, a nawet mu zapobiec.


Jakie czynności obejmuje kontrinwigilacja?


Już na początku wspomniałem, że w pierwszej kolejności sprawdzamy na jakie zagrożenia podatny jest klient. Można więc powiedzieć, że w pierwszej kolejności wykonywany jest audyt bezpieczeństwa. Często sam klient od razu wie, skąd pochodzi zagrożenie. Czynności podejmowane są zawsze w pewnym stopniu „szyte na miarę” i dostosowane do stopnia zagrożenia. Warto jednak wiedzieć co składa się na większość czynności kontrinwigilacyjcnych. Są to:

  • Identyfikacja urządzeń szpiegujących w miejscach takich jak domy, sklepy, biura, pokoje hotelowe i w każdym innym miejscu, gdzie jest to konieczne.
  • Poszukiwanie urządzeń śledzących GPS w pojazdach, urządzeń monitorujących smartfony i ukrytego sprzętu do nagrywania dźwięku lub obrazu.
  • Zakłócanie kamer szpiegowskich i innych urządzeń transmitujących dane.
  • Wykrywanie fizycznej obserwacji.
  • Zbieranie dowodów potrzebnych do dalszego zbadania sprawy i wyeliminowana zagrożeń.


Bezpieczeństwo firmy


Środowisko biznesowe nie zawsze jest przyjazne. Wręcz przeciwnie – rzadko kiedy takie jest. Choć szpiegostwo i kradzież informacji firmowych są nielegalne, proceder ten ma się naprawdę dobrze. Szczególnie, że późniejsze udowodnienie przestępcom kradzieży informacji, czy też próba dochodzenia sprawiedliwości w sądzie rzadko kiedy okazują się skuteczne. Mleko się wylało, informacje przecież już wyciekły. Większość dużych firm stosuje różnego rodzaju czynności, które można opisać jako kontrinwigilacja, a wykonywane są w celu ochrony swoich tajemnic.

Oczywiście, duże korporacje nie są jedynymi, które posiadają poufne, chronione informacje. W podobnej sytuacji znajdują się lekarze, prawnicy czy też praktycznie każda firma posiadają ważne informacje, których ujawnienie mogłoby skończyć się dla nich ogromnymi stratami zarówno finansowymi jak i wizerunkowymi. Nie wspominając już o firmach z oczekującymi patentami lub kontraktami rządowymi.

Gdy ktoś wrogi wejdzie do Twojego biura lub budynku, warto mieć z tyłu głowy, że prawdopodobnie umieści tam urządzenie podsłuchowe. Obecnie takie urządzenia są na tyle małe, że niewprawne oczy nie są w stanie ich zauważyć.

Kontrinwigilacja – detektyw radzi


Jeśli czynności detektywistyczne wykażą, że byłeś inwigilowany, można podjąć wiele działań, które zapewnią Ci bezpieczeństwo. Warto zgłosić inwigilację odpowiednim służbą, usunąć urządzenia monitorujące z domu, samochodu lub biura oraz podjąć kroki zapobiegawcze, aby uniknąć tego typu zagrożenia w przyszłości. Podejmując aktywne środki przeciwdziałania inwigilacji, możesz zapobiec poważnym szkodom w życiu biznesowym i osobistym.

NEWSLETTER

Zostaw swój adres email, a otrzymasz darmowy ebook o narzędziach pracy detektywa. Zero spamu. Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail.

Leave a Reply

dziewięć + 11 =