Wiele osób, szczególnie młodych, zastanawia się, jaki zawód wybrać. Jest to trudne pytanie, ponieważ przy odpowiedzi na nie trzeba sugerować się nie tylko pieniędzmi ale i zainteresowaniami. Więc jeszcze raz odpowiedzmy sobie na pytanie jaki wybrać zawód: taki, który będzie nam sprawiał radość oraz samospełnienie. Pieniądze przyjdą wtedy same bez żadnego problemu. Jeżeli lubisz to, co kochasz, będziesz w tym najlepszy/a.
Prywatny detektyw Kraków. Z racji tego, że jestem prywatnym detektywem oraz uważam, że zawód ten daje ogromną ilość swobody w działaniu oraz niedostępnych w innych branżach możliwości, na pytanie jaki zawód wybrać nie mogę odpowiedzieć inaczej, agencja detektywistyczna Kraków i wykrywanie podsłuchów Kraków.
Jest to bez dwóch zdań jeden z najbardziej ekscytujących zawodów – taki, w którym każdy dzień jest inny i niesie nowe doświadczenia.
Pytanie o to jak zostać prywatnym detektywem jest jednym z tych, które najczęściej pojawiają się na moich mediach społecznościowych. Prawda jest taka, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba podejść do niego bardzo kompleksowo.
Każdy prywatny detektyw ma swoje zdanie na temat tego, co kocha w tej pracy. Może nie jest to tak efektowne, jak to, co widzisz w telewizji, ale czasami robi się ekscytująco. Nie zamieniłbym tego na żadną inną pracę na świecie. Znalezienie osoby zaginionej od lat, ponowne połączenie jej z rodziną i przyjaciółmi jest bardzo satysfakcjonujące i jestem pewny, że potwierdzi to każdy detektyw, któremu się to udało. Radość, którą słyszysz w głosach ludzi i widzisz na ich twarzach, gdy dowiedzą się, że ukochana osoba została znaleziona, jest fantastyczna. Długie godziny spędzone na pracy i analizowaniu drobnych szczegółów zawsze są tego warte.
Uwielbiam wiedzieć, że to, co robimy, zmienia życie ludzi. Niezależnie od tego, czy chodzi o złapanie oszukującego męża, znalezienie zaginionych aktywów, czy też dowiedzenie się, że czyjś pracownik oszukuje – wszystko to ma znaczenie dla dalszych losów mojego klienta.
Nasza praca polega na ustalaniu faktów. Albo znajdujemy to, czego szukamy, albo nie. Nad niektórymi sprawami możemy siedzieć godzinami, dniami, a nawet tygodniami i nic nie wymyślić. Nagle znajduje się brakujący element i czujemy radość. Czy dalej zastanawiasz się, jaki zawód wybrać?
Zanim do końca będę chciał przekonać Cię do tego, jaki zawód wybrać, jestem Ci winny kilka informacji. Zanim więc pobiegniesz kupić fajkę, warto wiedzieć kim tak na prawdę jest prywatny detektyw. Zastanów się, jak wyobrażasz sobie prywatnego detektywa. Czy masz w głowie obraz oparty na stereotypach? Musisz wiedzieć, że przy wyborze tego zawodu nie ma znaczenia ani wiek ani płeć. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą w nim pracować, niezależnie od wieku, bowiem zarówno młodzi mniej doświadczeni znajdą tu swoje miejsce jak i dojrzałe osoby z bagażem doświadczeń.
Dlatego nie zniechęcaj się, jeśli uważasz, że nie pasujesz do obrazu, który jest myląco utożsamiany z „typowym” prywatnym detektywem; nie ma czegoś takiego. Najważniejsze jest, by mieć otwarty umysł, bystre oko do szczegółów i doskonałe umiejętności interpersonalne. Przy odpowiednim przeszkoleniu, nie ma powodu, dla którego nie możesz zostać świetnym detektywem.
Musisz jednak zdawać sobie sprawę z najważniejszej kwestii, przez którą ta branża nie każdemu odpowiada. Jeśli szukasz pracy od dziewiątej do siedemnastej, 40 godzin tygodniowo, proponuję przestać czytać teraz. Pracujemy wtedy, gdy potrzebuje nas klient. Dlatego też zastanawiając się jaki zawód wybrać, musisz także spojrzeć na Twoje preferencje co do godzin pracy. Tutaj nie tylko godziny są nieregularne. Zazwyczaj pracujemy wtedy, gdy inni odpoczywają. Wbrew pozorom praca prywatnego detektywa często bywa przyziemna i rutynowa. Jednak satysfakcja, którą czujesz, gdy ostatnie elementy układanki pasują do siebie, sprawia, że warto.
To, dla kogo będziesz pracować jako prywatny detektyw, jest kolejnym istotnym elementem, który warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jaki zawód wybrać. Duża część zleceń, zwłaszcza na początku, pochodzi od osób fizycznych i dotyczy tematyki szeroko rozumianej wierności, a raczej w tym przypadku udokumentowania jej braku. W ramach rozwoju możesz otrzymywać zlecenia od kancelarii adwokackich, firm ubezpieczeniowych czy też innych firm, które mogą potrzebować pomocy detektywa.
Zastanawiając się, jaki zawód wybrać, musisz także dowiedzieć się, jak wiele musisz zrobić, aby otrzymać uprawnienia prywatnego detektywa. Szerzej pisze o tym w moim artykule „jak zostać prywatnym detektywem”. Dzisiaj powiem Ci tylko, że wymagania nie są wielkie – to kilka prostych formalności. Co innego jest jednak zostać prywatnym detektywem, a co innego utrzymać się w tej branży i zarabiać uczciwe pieniądze. To rynek prywatny, na którym o tym, czy mamy pracę, decyduje nasza skuteczność. Jeżeli jednak jesteśmy skuteczni, o pieniądze i pracę nie trzeba się martwić.
Spektrum spraw, które możesz realizować jako prywatny detektyw, jest na prawdę sporę. Postaram się jednak opisać Ci najważniejsze z nich, aby podejmując decyzję, jaki zawód wybrać, zrobić to bardziej świadomie. Prywatni detektywi, najprościej mówiąc, rozwiązują problemy swoich klientów. Wszystko więc zależeć będzie od rodzaju tych problemów. Można też powiedzieć, że głównym zadaniem detektywa jest pozyskanie informacji mającej znaczenie dla klienta.
Większość prywatnych detektywów opiera swoje zlecenia na sprawach związanych z szeroko rozumianym tematem „zdrad” ale i z problematyką cywilną, związana np. z alimentami czy też opieką nad dziećmi. Znam także kilku detektywów, którzy specjalizują się w poszukiwaniu osób, zarówno tych zaginionych jak i tych, które się ukrywają. Niektórzy detektywi nie realizują spraw cywilnych. Skupiają się wyłącznie na sprawach gospodarczych, ponieważ ten aspekt najbardziej ich interesuje. Dlatego chciałbym podkreślić, że detektyw to nie tylko osoba, która robi zdjęcia niewiernym mężom czy żonom.
Jak widzisz po tych kilku zdaniach, spektrum spraw, które może prowadzić prywatny detektyw jest na prawdę ogromne. Trzeba odnaleźć swoją działkę, w której czujemy się dobrze.
Tak, możesz zostać prywatnym detektywem bez doświadczenia. W jaki sposób? Poprzez odpowiednią edukację oraz samozaparcie. Na pewno jednak nie poprzez podstawowy kurs wymagany do wydania licencji detektywa. To zazwyczaj tylko 50 godzin, podczas których dowiesz się kilku podstawowych informacji od strony czysto teoretycznej. Aby zostać prywatnym detektywem bez doświadczenia, musisz zdobyć wiedzę na temat zawiłości branży oraz tego, jak realizować poszczególne zlecenia.
W pierwszej kolejności należy zrozumieć kilka tematów branżowych związanych z prywatnym detektywem. Zacznij pod podstaw, czyli od wymagań formalnych, aby zostać prywatnym detektywem. W międzyczasie zobacz też mój artykuł „jak zostać dobrym prywatnym detektywem”.
Przed wejściem do branży warto poznać najważniejsze wyzwania oraz braki w regulacjach prawnych, z którymi boryka się zawodowy prywatny detektyw. Pomoże Ci to również w podjęciu decyzji, czy na pewno chcesz to robić. Następnie musisz się dowiedzieć, co będziesz robić jako prywatny detektyw. Pomocne w tym będzie poznanie obszarów specjalizacji jako profesjonalny prywatny detektyw oraz typów klientów.
Jeśli obawiasz się o swoją zdolność do wykonywania zawodu prywatnego detektywa, niezbędne będzie poznanie, jakie czynniki będą decydować o Twoich umiejętnościach jako zawodowego prywatnego detektywa i co sprawia, że jest on dobry w tym co robi. Pamiętaj, że ważny jest też sprzęt. Konieczne jest poznanie sprzętu potrzebnego do rozpoczęcia kariery zawodowej prywatnego detektywa.
Aby zacząć, nie musisz mieć doświadczenia. Aby jednak się utrzymać, musisz mieć zmysł i po prostu kochać tę robotę. Wtedy będziesz na dobrej drodze do zostania świetnym prywatnym detektywem.