Kradzież telefonu może spotkać każdego – zabieramy go wszędzie i wystarczy chwila nieuwagi, by trafił w niepowołane ręce. Ukraść telefon to jedno, ale zdobyć dane, które skrywa, to już co innego. Dzisiaj więc o tym Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą danych?
Jeśli smartfon zostanie skradziony, szkody mogą wykraczać poza utratę samego urządzenia; złodziej może wyrządzić znacznie więcej strat, mając dostęp do Twoich aplikacji bankowych, ważnych dokumentów oraz osobistych zdjęć i filmów. Dzisiaj chciałbym podpowiedzieć Ci, co zrobić, aby mieć pewność, że żaden złodziej nie przechwyci nawet jednego bajta Twoich ważnych danych.
Jeśli posłuchasz moich rad i wcześniej zabezpieczysz swój telefon, złodzieje nie będą w stanie wydobyć z niego żadnych danych i skończą z bezużyteczną „cegłą”.
Obecnie złodzieje coraz rzadziej kradną telefony po to, aby je sprzedać,ponieważ ryzyko, że kradziony telefon zostanie namierzony, jest dosyć duże. Z mojej wiedzy wynika, że nawet paserzy niechętnie skupują telefony, aby odsprzedać je dalej, a jeżeli już, to tylko po to, aby telefon rozebrać na części i odsprzedać. Największym zyskiem dla potencjalnego złodzieja są dane zawarte w telefonie komórkowym, które mogą posłużyć do kradzieży Twojej tożsamości, Twoich pieniędzy, informacji na temat firmy lub też po prostu, aby móc Cię szantażować.
Najpierw upewnij się, że telefon automatycznie blokuje ekran.
Nie każdy sposób blokowania ekranu telefonu jest równie niezawodny, np. klucz graficzny jest zbyt łatwy do wyśledzenia przez ramię, poza tym ludzie mają tendencję do rysowania przewidywalnych wzorców. Najbezpieczniejsze są długie hasła. Wszędzie inne!
Jednak najgorsza sytuacja to telefon bez funkcji blokady, wiele osób z lenistwa wciąż wyłącza wszystkie zabezpieczenia.
Filtry prywatyzujące to coraz bardziej popularne rozwiązanie, mające na celu dbanie o naszą prywatność. Jest to nakładka z lekkiego tworzywa sztucznego, którą możemy nałożyć na ekran, a która sprawia, że osoby znajdujące się w pobliżu nie mają szans zobaczyć na danym ekranie tego, co widzi właściciel urządzenia. Filtr prywatyzujący wykonany został w technologii mikrożaluzji. Polega to na tym, że pokryty jest mikroskopijnymi kanałami, które skierowane są na wprost użytkownika, wyłącznie wówczas, gdy ten skierowany jest twarzą bezpośrednio do ekranu. Dzięki temu, osoba korzystająca ze sprzętu widzi wszystko, jednak już pod każdym innym kątem osoby trzecie widzą jedynie ekran o jednolitym kolorze.
Wprowadzanie kodu PIN karty SIM za każdym razem, gdy ponownie uruchamiasz urządzenie lub kupujesz nowe, jest trochę kłopotliwe, ale nie zdarza się to zbyt często i jest warte wysiłku. Jeśli karta SIM nie jest zablokowana kodem PIN, złodziej może poznać Twój numer, a wiedząc o tym, będzie mógł zalogować się do niektórych witryn, np. banku czy też mediów społecznościowych. Mam nadzieje, że nie muszę dodawać, że kod PIN karty SIM musi być inny niż ten, którego używasz do odblokowywania telefonu.
Szyfrowanie całego dysku to ważna funkcja, która chroni Twoje informacje. Po włączeniu wszystkie pliki przechowywane na smartfonie będą domyślnie szyfrowane i nie będzie możliwości ich odczytania bez odblokowania smartfona.
Skonfiguruj osobne hasło dla ważnych aplikacji. Następnie wyłącz powiadomienia dla tych aplikacji, zwłaszcza tych, które pojawiają się na ekranie blokady. W ten sposób czytanie alertów i wiadomości tekstowych staje się nieco mniej wygodne, ale także sprawia, że przechwytywanie jednorazowych kodów uwierzytelniających lub przenoszenie pieniędzy na inne konto jest prawie niemożliwe dla osób postronnych.
Tak, tak…ludzie naprawdę dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe oraz tych, którzy zaczną robić kopie zapasowe, gdy stracą ważne dane. Jeżeli regularnie tworzysz kopię zapasową danych, to nawet jeśli na dobre zgubisz telefon, nie stracisz swoich kontaktów i innych informacji. Po prostu pobierzesz kopię zapasową danych na swoje nowe urządzenie.
Find My Device (Android) i Find My iPhone (iOS) mogą śledzić lokalizację zgubionego lub skradzionego smartfona za pośrednictwem konta Google lub Apple ID. Możesz użyć tych funkcji, aby zdalnie zablokować urządzenie, a nawet całkowicie usunąć z niego wszystkie dane. Jednak funkcja ta musi być aktywna w momencie kradzieży lub zgubienia urządzenia -musisz ją włączyć teraz.
Zwróć też uwagę na opcje blokowania i usuwania urządzenia. Przydadzą się, jeśli telefon zostanie skradziony w stanie odblokowanym i zawiera poufne informacje.
Możesz ustawić wiadomość i zapasowy numer kontaktowy, które będą wyświetlane na ekranie po zdalnym zablokowaniu telefonu. Dzięki temu każdy, kto otrzyma Twój telefon, będzie mógł Cię znaleźć i go zwrócić. Będziesz jednak musiał być bardziej czujny niż zwykle – złodzieje mogą użyć Twojego zapasowego numeru kontaktowego do phishingu.
Telefony to obecnie nasze małe komputery, w których trzymamy wiele ważnych i poufnych danych. Są to dane zarówno prywatne jak i często kryjące wiele informacji na temat firmy w której pracujemy lub prowadzimy. Wystarczy, że wejdziesz do swojej galerii i obejrzysz zdjęcia oraz filmy – czy chciałbyś, aby ktoś obcy miał do nich dostęp? Zastanów się teraz jak ktoś informacje, które masz na telefonie mógłby wykorzystać przeciwko Tobie.