Ochrona dzieci przed zagrożeniami Internetu nie jest prostym zadaniem. Telefony w dzisiejszych czasach coraz rzadziej służą do dzwonienia, a coraz częściej, za sprawą Internetu, pełnią rolę „okna na świat”, gdzie możemy znaleźć wszystko – w tym również niebezpieczne treści: od pornografii po hazard i różnego rodzaju niebezpieczne strony, dzisiaj więc o tym jak zabezpieczyć telefon dziecka.
Niestety to nie jedyny powód do niepokoju. Istnieje również ryzyko cyberprzestępczości i cyberprzemocy, a także oszustw internetowych i gier z płatnościami w aplikacji, co oznacza, że dzieci mogą przypadkowo stracić pieniądze. Dalej także trudno określić skutki, jakie może mieć Internet na rozwój młodych umysłów.
W sprawach, które prowadziłem, rodzice prosili o pomoc, ponieważ ich dzieci były prześladowane w Internecie, zazwyczaj za pomocą różnego rodzaju mediów społecznościowych.
Jeszcze bardziej niepokojące wydają się wyniki badań Ofcomu, który odkrył, że jedna na osiem młodych osób była prześladowana za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Oczywiście, spotykam rodziców którzy twierdzą, że nie kupią dziecku telefonu dopóki nie skończy ono 16. lat, w skrajnych przypadkach nawet 18… Naturalnie, to zawsze decyzja rodzica, jednak uważam, że tak duże ograniczenie może przynieść odwrotny skutek od zakładanego. Osobiście uważam, że dziecko powinno mieć telefon, ale skonfigurowany w bezpieczny sposób, jednocześnie powinno być przez rodziców edukowane na temat zagrożeń, jakie niesie korzystanie z sieci
Kontrola rodzicielska pozwala określić, do jakich witryn i aplikacji dziecko może uzyskiwać dostęp za pomocą smartfona, tabletu lub laptopa.
Pozwala również ustawić limity czasu, jaki dziecko może spędzić na swoim urządzeniu, a nawet dokładnie monitorować, w jaki sposób z niego korzystają. Dzięki tej aplikacji możesz ustalić zasady korzystania z urządzeń cyfrowych. Tego typu aplikacji jest bardzo dużo, ja polecam Google Family Link
Google jest bardzo dobry w szpiegowaniu, skoro wie o nas tak wiele, warto wykorzystać go do zabezpieczenia telefonu dziecka.
Dzięki Google możemy:
Ustaw hasło
Jest to podstawowy krok, ale pomaga zapobiegać nękaniu, sekstingowi lub naruszeniu prywatnych informacji. Zachęcaj dzieci do tworzenia unikalnych haseł zawierających cyfry i symbole oraz do częstej ich zmiany. Możesz także zainwestować w menedżera haseł. Zainstaluj oprogramowanie zabezpieczające Oprogramowanie zabezpieczające odgrywa zasadniczą rolę w blokowaniu złośliwego oprogramowania, ataków phishingowych zawierających niebezpieczne linki oraz niechcianych połączeń i SMS-ów.
Ustal zasady dla nowych aplikacji i gier
Obecnie na rynku jest mnóstwo aplikacji, z których większość nie jest odpowiednia dla Twojego dziecka. Upewnij się, że sprawdziłeś wszystkie aplikacje, których dzieci chcą używać, zanim je pobiorą.
Moje rady:
Większość nastolatków i wiele dzieci korzysta z mediów społecznościowych i ma na nich konta. W mediach społecznościowych jest wiele dobrych rzeczy, ale także wiele zagrożeń i treści, których dzieci i nastolatki powinny unikać.
Bardzo ważne jest to, aby Twoje dziecko miało wiedzę na temat bezpieczeństwa i prywatności w Internecie i nie publikowało tam więcej, niż powinno. Dziecko musi mieć świadomość, że jeżeli raz wrzuci coś do Internetu – zostanie tam na zawsze…. Nawet jeśli dziecko myśli, że coś zostało usunięte jednym kliknięciem, całkowite wymazanie tego z Internetu może być niemożliwe. Opublikowanie nieodpowiedniego zdjęcia może zaszkodzić reputacji i spowodować problemy, czasem nawet po wielu latach, gdy okaże się, że chce starać się o jakąś prestiżową posadę.
Powtarzam to wielokrotnie – najważniejsza jest szczera rozmowa, oparta na zaufaniu, a nie nakazy. Wyjaśnij dziecku, czego oczekujesz od niego, i poproś,aby traktowało z szacunkiem inne osoby, uczulując że to, co publikuje, może zostać użyte przeciwko niemu. Informowanie świata, że jesteś na wakacjach, lub podawanie adresu domowego daje potencjalnym rabusiom szansę na kradzież. Niestety dziecko musi być świadome takich zagrożeń. Powinno również unikać publikowania konkretnych lokalizacji przyjęć lub wydarzeń, a także numerów telefonów.
Ostatnio słyszałem o bardzo fajnej zasadzie, dzięki której można wytłumaczyć dziecku, jak postępować w mediach społecznościowych i generalnie w Internecie. Zasada ma skrót CBBP, czyli „co by babcia powiedziała?” Naucz dzieci, aby nie udostępniały w mediach społecznościowych tego, czego nie chciałaby zobaczyć ich mama, nauczycielka czy właśnie babcia. Ustawienia prywatności są równie ważne. Przejrzyjcie je razem, aby upewnić się, że dzieci je rozumieją. Wyjaśnij również, że hasła służą do ochrony przed takimi zagrożeniami, jak kradzież tożsamości i nigdy nie powinni się nimi dzielić – nawet ze swoją sympatią czy najlepszym przyjacielem. Kolejna zasada: nie przyjaźnij się z nieznajomymi – jeżeli kogoś nie znasz, nie ufaj mu pod żadnym pozorem, ponieważ nie wiesz, kim jest naprawdę. Wyjaśnij dziecku, że w Internecie każdy może być kim chce i łatwo podszyć się pod kogoś… kim się nie jest.
Nie zapomnij najważniejszego: dawanie dobrego przykładu poprzez własne, odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych. Jeżeli wrzucasz setki fotek i piszesz o całym swoim życiu w Internecie, nie dziw się, że Twoje dziecko będzie robić podobnie.
Przemoc szkolna kojarzy się nam zazwyczaj z bezpośrednim psychicznym lub fizycznym znęcaniem się. Nowe technologie sprawiły, że nasze dzieci mogą być ofiarami nie tylko przemocy, ale także cyberprzemocy. Zgodnie z tym co możemy poczytać w Internecie cyberprzemoc to agresja elektroniczna, stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne.
W przypadku cyberprzemocy dziecko nie zawsze będzie znało swojego prześladowcę, bardzo często są to znane mu osoby ze szkoły, zdarza się jednak, że jest to osoba anonimowa. Nie zawsze da się uchronić dziecko przed cyberprzemocą, można je jednak na nią przygotować, przede wszystkim rozmawiając z nim, edukując w sposób budujący wzajemne zaufanie, dzięki czemu, gdy coś złego będzie się działo, mamy większą szansę, że dziecko nam o tym powie.
Jeżeli dowiesz się, że dziecko jest ofiarą cyberprzemocy, nie wpadaj w panikę. Najważniejsze to zachować spokój, aby dziecko wiedziało, że może liczyć na Twoje wsparcie, oraz – co najważniejsze – nie żałowało, że Ci o tym powiedziało. Zaufanie bardzo łatwo stracić. Zacznij od rozmowy z dzieckiem, aby wiedziało, że jest bezpieczne, następnie zablokuje źródło przemocy oraz zabezpiecz wszystkie dowody. W zależności od poziomu cyberprzemocy warto rozważyć zgłoszenie sprawy serwisowi, w którym doszło do nękania oraz poruszyć temat w szkole z nauczycielami, a jeżeli uważasz, że doszło do przestępstwa – zgłosić sprawę na policję, aby agresor nie czuł się bezkarny.