Życie często nas zaskakuje. Pojawiają się różnego rodzaju problemy – prywatne czy zawodowe. Coraz częściej decydujemy się w takich sytuacjach na pomoc prywatnego detektywa. W dzisiejszym wpisie przekażę kilka słów o tym, jak wybrać prywatnego detektywa.
Dobry detektyw to detektyw z pasją
Z roku na rok zawód detektywa staje się coraz bardziej popularny. Wpływa na to wiele czynników, między innymi fakt, że dołączył on do listy wolnych zawodów – aby nim zostać, wystarczy jeden kurs. Przed deregulacją kandydat na prywatnego detektywa musiał zdać niełatwy państwowy egzamin. Tymczasem im większa liczba prywatnych detektywów, tym większa szansa, że trafi się na kogoś, kto nie ma odpowiednich umiejętności ani wymaganych pozwoleń na prowadzenie tego typu działalności.
W zawodzie detektywa, tak jak w każdym innym, liczą się: wiedza, umiejętności oraz doświadczenie. Jest też jeden element, który różni prawdziwego detektywa od osoby, która weźmie pieniądze za zlecenie, a potem go nie wykona – pasja. Prawdziwy detektyw to pasjonat swojego zawodu, lubi to, co robi – dzięki temu może łączyć wykonywany zawód z zarabianiem pieniędzy za konkretną usługę.
Nie będę kłamał, pisząc, że pieniądze nie są ważne czy też mają drugorzędne znaczenie. Pieniądze za dobrze wykonane zlecenie mają ogromną wartość, jednak nic na świecie nie jest w stanie zastąpić satysfakcji z pomyślnie zrealizowanego zlecenia.
Podstawowe zasady przy wyborze detektywa
- Agencja detektywistyczna musi posiadać wpis do rejestru działalności regulowanej prowadzonego przez MSWiA.
- Prywatny detektyw musi posiadać licencję prywatnego detektywa. Przed podpisaniem umowy należy poprosić o jej okazanie.
- Opinie – warto zwrócić uwagę na informacje o firmie w internecie. Nie zawsze dzięki nim uda nam się zweryfikować daną firmę, ale negatywne wpisy na jej temat powinny wzbudzić naszą czujność. Kwestia opinii jest jednak bardzo kontrowersyjna – często firmy same załatwiają sobie pozytywne opinie, ale równie często konkurencja wypisuje negatywne oceny w celu dyskredytacji innych agencji.
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – każda agencja detektywistyczna musi posiadać ubezpieczenie, aby w razie wyrządzonej szkody móc je wypłacić.
- Bezpłatna konsultacja – dobry prywatny detektyw przed rozpoczęciem pracy powinien spotkać się z klientem oraz porozmawiać na temat zlecenia. Na spotkaniu takim powinny zostać umówione wszystkie szczegóły. Dobry prywatny detektyw rozwieje Twoje wątpliwości oraz przedstawi jasny plan działania. Pierwsze spotkanie powinno być darmowe, aby pozwolić klientowi na dokonanie wyboru.
- Podpisanie umowy – na każde zlecenie obowiązkowo należy podpisać umowę w formie pisemnej. Należy w niej opisać przedmiot zlecenia oraz wszystkie szczegóły, które odpowiednio zabezpieczą klienta oraz prywatnego detektywa.
Co powinno zaniepokoić podczas wyboru prywatnego detektywa?
- Właściciel agencji detektywistycznej nie chce okazać niezbędnych uprawnień do wykonywania działalności – prawdziwy prywatny detektyw sam chętnie okaże swojemu potencjalnemu klientowi licencję.
- Detektyw informuje, że nie może być świadkiem w sądzie – prawdziwy prywatny detektyw jest do Twojej dyspozycji także w sądzie i może zeznawać jako świadek.
- Detektyw chce umówić się z Tobą w restauracji, bo nie ma swojego biura. Bardzo często spotykamy się z klientami w miejscach publicznych, takich jak na przykład restauracje, i zazwyczaj nie ma w tym nic złego. Jednak brak siedziby agencji detektywistycznej to bez wątpienia podejrzana sprawa.
- Zbyt niska stawka – warto zawsze sprawdzać średnią cenę danej usługi. Jeżeli średnia cena za godzinę pracy detektywa to 150 zł, a ktoś proponuje pracę za stawkę dużo, przykładowo trzykrotnie niższą, warto się zastanowić, czy działa legalnie.
- Detektyw nie chce podpisać z Tobą umowy lub nie otrzymujesz potwierdzenia zapłaty. Podstawą pracy detektywa jest podpisana umowa z klientem, bez niej nie ma prawa rozpocząć zlecenia. Jest to też zabezpieczenie dla klienta.
Na koniec chciałbym poruszyć bardzo ważny temat. Prywatny detektyw pracuje nad różnymi sprawami, często dzięki doświadczeniu oraz wstępnie zebranym materiałom może ocenić rokowania w sprawie. Jednak żaden szanujący się śledczy nie obieca w 100% sukcesu, ponieważ wie, że jest dużo czynników niezależnych od jego działań. Osoby, które gwarantują już na wstępie pewny sukces w sprawie, powinny wzbudzić Twój niepokój.