Dzisiaj na blogu artykuł o tym, czym jest infiltracja oraz jak jest wykorzystywana w zawodzie detektywa.
„Istnieje pięć rodzajów szpiegów: szpieg miejscowy, szpieg wewnętrzny, szpieg podwójny, szpieg martwy i szpieg żywy. Szpieg miejscowy jest zatrudniany spośród mieszkańców danego miejsca. Szpieg wewnętrzny wywodzi się z nieprzyjacielskich oficerów. Szpieg podwójny to przekupiony szpieg wroga. Szpieg martwy podaje przeciwnikowi nieprawdziwe informacje. Szpieg żywy wraca do swego pracodawcy, by przekazać mu informacje.” Sun Tzu
Infiltracja może mieć kilka znaczeń. Dzisiaj skupimy się na znaczeniu związanym z prowadzeniem czynności operacyjno-rozpoznawczych. Bardzo trudno znaleźć definicję infiltracji związaną z przedmiotowym działaniem – nie ma tego typu definicji prawnej. Stworzyłem więc własną. Infiltracja w czynnościach operacyjno-rozpoznawczych w mojej ocenie to przenikanie np. detektywa do danej struktury, aby się z nią zasymilować oraz zebrać wszystkie potrzebne informacje oraz dowody.
Infiltracja przeprowadzana jest najczęściej jako jeden z ostatnich elementów czynności detektywistycznych, gdy nie ma innych możliwości wykrycia sprawców, a co za tym idzie uzyskania dowodów. Infiltracja stanowi wtedy jeden z niewielu przykładów tzw. ofensywnych metod pracy operacyjnej detektywa.
Wartym podkreślenia jest fakt, że infiltracja detektywistyczna to zbiór czynności operacyjno-rozpoznawczych, niezastrzeżonych dla upoważnionych organów na mocy odrębnych przepisów. Są one realizowane w podstawowym zakresie i nie mają takich możliwości jak operacje przeprowadzane przez Policję czy też służby specjalne.
Wykorzystanie infiltracji i elementów niejawnego rozpoznania zagrożeń, typowania lub rozpracowania osób i grup przestępczych działających na szkodę przedsiębiorstwa, to jeden z elementów przeciwdziałania bezprawnej inwigilacji. Detektyw staje się niejako oczami i uszami swojego klienta.
Infiltracja, czyli wprowadzenie wynajętego przez klienta detektywa do swojej firmy, może pomóc ustalić informacje takie jak:
Jest to oczywiście katalog otwarty. Ustalenie interesujących danych jest kwestią przeprowadzenia analizy prawnej oraz faktycznych możliwości działania. Działania infiltracyjne są jednym z kilku elementów czynności detektywistycznych prowadzonych na rzecz klienta, uzupełniając potrzebne mu informacje. Po uzyskaniu szczegółów, zostają one poddane analizie oraz przedstawione klientowi. Dostarczone informacje są bardzo często kluczowe z punktu widzenia działań podejmowanych przez zarządy firm i mają niebagatelne znaczenie dla ich przyszłości.
Działania infiltracyjne wykorzystywane przez prywatnych detektywów mają ograniczenia prawne, co więcej, w mojej ocenie możliwie są tylko w niewielkim stopniu. Działanie pod tzw. „przykrywką” nie jest możliwe przy wykorzystaniu fałszywych dokumentów. Dlatego działania infiltracyjne można wykonywać w bardzo podstawowym zakresie. Nie oznacza to jednak, że nie będą skuteczne. Odpowiednio przeprowadzona infiltracja danego miejsca lub środowiska jest jak najbardziej możliwa za pomocą legalnych środków. Należy się jednak do tego odpowiednio przygotować. W mojej ocenie możliwie jest, aby detektyw zatrudnił się w firmie swojego klienta w celu wykrycia nadużyć i innych nieprawidłowości. Nie ma jednak możliwości, aby detektyw zatrudnił się z polecenia swojego klienta u jego konkurencji. Będzie to działalność nie dość, że nieetyczna, to również nielegalna, wobec czego detektywowi będą groziły konsekwencje karne.
Odpowiednio przeprowadzona infiltracja ma na celu wyeliminowanie patologii w danej firmie. Wpłynie to na poprawę jej kondycji, zarówno finansowej jak i relacji wewnętrznych pomiędzy pracownikami. Jest więc elementem zapobiegania szeroko rozumianym stratom. Infiltracja nie powinna być odczytywana jako negatywne zjawisko, czy też szpiegowanie swoich pracowników. Odpowiednio wykonana jest realizowana z poszanowaniem prawa, zasadami etyki oraz przede wszystkim poszanowaniem pracownika, nie naruszając jego prywatności.
Prywatni detektywi mogą korzystać z różnych dostępnych, legalnych środków, aby pomóc firmom zlokalizować ich słabe punkty. Działanie infiltracyjne wielokrotnie potwierdziły swoją wyjątkową skuteczność w identyfikowaniu problemów w miejscu pracy lub wśród współpracowników firmy. Detektywi mogą infiltrować otoczenie korporacyjne, gromadząc kluczowe informacje na temat problematycznych zachowań, w tym także nadużyć, molestowania seksualnego i kradzieży.
Dobry prywatny detektyw posiada zdolność budowania zaufania, zachęcania osób podejrzanych do ujawnienia informacji lub typowania podejrzanych. Gromadzenie informacji może pomóc firmom potwierdzić lub odrzucić niepokojące plotki, których nie można zweryfikować w inny sposób.