Jeżeli w Twoim życiu nadszedł ten trudny moment i zamierzasz rozstać się ze swoim/swoją małżonkiem/ą, a uważasz, że to nie Ty ponosisz winę za rozpad Waszego związku, zapewne zastanawiasz się, jak udowodnić przed sądem, że wina leży po drugiej stronie.
Do wszczęcia postępowania należy się bardzo dobrze przygotować. Niewskazane są tutaj emocje ani działanie w pośpiechu, bez rozwagi. Radzę postępowanie sądowe pozostawić adwokatowi, a zebranie dowodów – prywatnemu detektywowi. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o profesjonalizm oraz doświadczenie w działaniu. Zazwyczaj rozwód jest pierwszym w Twoim życiu, pozwól więc sobie pomóc w tym trudnym okresie.
Sąd Najwyższy wskazuje (sygn. akt II CK 609/04):
„Orzeczenie o winie, niezależnie od poważnych następstw prawnych, zwłaszcza w zakresie obowiązku alimentacji byłego małżonka, stanowi swoiste podsumowanie i ocenę wspólnego pożycia. Dlatego jego uzasadnienie powinno być szczególnie wyważone i wszechstronnie uargumentowane”.
Jest to jasne wskazanie, że rozwód z orzeczeniem o winie jednego z partnerów musi opierać się na argumentach w postaci dowodów na winę jednej ze stron.
Przesłankami, które przekonają Sąd o winie danej strony, będą m.in.:
Jak widać, nie tylko zdrada może być powodem do rozwodu. W wielu sytuacjach wystarczy odpowiednio udokumentować uzależnienie czy przemoc, aby skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem.
Czym jest niezaspokajanie potrzeb rodziny jako przesłanka do wydania wyroku rozwodu z orzeczeniem o winie?
Artykuł 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi:
„Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym”.
Dowodzenie w tym zakresie zazwyczaj jest długotrwałe, a wina trudna do udowodnienia.
Można oczywiście podjąć się szukania dowodów na winę partnera samodzielnie. Moja praktyka zawodowa wskazuje jednak, że nie warto tego robić. Przede wszystkim, jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia, musimy zdawać sobie sprawę, że są małe szanse na powodzenie, a przy tym wysokie prawdopodobieństwo najgorszego, czyli dekonspiracji. Partner będzie wtedy znał nasze zamiary i działał bardziej ostrożnie.
Co więcej, podczas próby zdobycia dowodów możemy naruszyć prawo i dowód – nawet jeśli go zdobędziemy –i tak nie zostanie dopuszczony przez sąd jako zdobyty nielegalnie. Nie będzie to jednak nasz jedyny problem; rezultatem takiego działania może być także pozew partnera o naruszenie dóbr osobistych. Dowody zebrane samemu mogą także okazać się w sądzie niewystarczające, a wtedy zaprzepaścimy szansę na wyrok z orzeczeniem o winie.
Dowody na negatywne działania partnera przede wszystkim muszą mieć odpowiednią wartość, aby przekonać sąd do wydania satysfakcjonującego dla nas orzeczenia. Należy również pamiętać, że dobry materiał dowodowy to taki, który wykazuje ciągłość danego negatywnego działania i jest trudny do podważenia.
Dobry prywatny detektyw gromadzi wszystkie dowody, używając profesjonalnego sprzętu. Wynikiem tych działań jest materiał dowodowy w postaci zdjęć czy nagrań wideo. Po zakończonym śledztwie detektyw sporządza raport z czynności, które podjął, i przekazuje go klientowi. Raport ten można wykorzystać w sądzie jako pełnoprawny środek dowodowy. Bardzo często taki dokument pozwala wygrać batalię sądową. Jeżeli sąd ma jakieś wątpliwości czy też potrzebuje doprecyzować niektóre informacje, może wezwać detektywa na świadka.
Czas trwania postępowania rozwodowego uzależniony jest od liczby dowodów składanych przez obydwie strony. Wynajęcie prywatnego detektywa znacząco skróci ten okres. Skuteczny prywatny detektyw pomoże zebrać dowody w postaci zdjęć, nagrań audio bądź wideo, które przekaże Ci w raporcie z jego działań. A ponieważ prywatny detektyw może reprezentować klienta w sądzie jako świadek, decydując się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy detektywistycznej, zyskasz solidną kartę przetargową na czas rozprawy rozwodowej.