Nie ma co ukrywać – duża część spraw realizowanych przez prywatnych detektywów w Polsce to właśnie zdobywanie dowodów na potrzeby rozwodu. Dzisiaj postaram się więc opisać podstawowy katalog dopuszczalnych dowodów przedstawianych w ramach tego typu postępowania. Nie jest to katalog zamknięty, a jedynie zawierający najczęściej stosowane dowody w sprawach o rozwód. Dowodem są każde fakty, które mają znaczenie dla sprawy. Jak już wiesz z moich wcześniejszych wpisów, postępowanie dowodowe nie jest potrzebne, jeżeli udało się Wam wcześniej dogadać i rozwód następuje bez orzekania o winie. Zobacz, jakie dowody mogą mieć znaczenie w innym przypadku.
Jest to pierwszy, podstawowy dowód, który przeprowadza Sąd. Przesłuchuje każdego z małżonków, zadaje szereg pytań i na tej podstawie próbuje ustalić okoliczności ustania pożycia małżeńskiego.
Bardzo często się zdarza, że właśnie dowody z przesłuchania świadków maja ogromne znaczenie i duży wpływ na późniejszy wyrok Sądu.
Na świadka nie można powołać:
Prawo do odmowy zeznań przysługuje:
Powyższe osoby mają prawo do odmowy składania zeznań. Pozostali świadkowie mogą jednak odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania, ale tylko i wyłącznie w określonych przypadkach, takich jak narażenie siebie lub bliskich osób na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową lub w przypadku możliwości złamania tajemnicy zawodowej.
Jeżeli chcemy powołać daną osobę na świadka, musimy podać jej dane, tj. imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. Należy również napisać, w jakim celu wzywa się danego świadka.
Jeżeli chcemy powołać daną osobę na świadka, musimy podać jej dane, tj. imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. Należy również napisać, w jakim celu wzywa się danego świadka.
Podczas realizacji czynności detektywistycznych i dokumentowania zdrady w celu zwiększenia wartości zebranych materiałów, jeżeli taka jest wola klienta, ustala się również dane kochanka/ki (imię, nazwisko, adres zamieszkania lub miejsce pracy). Dzięki takim działaniom można wezwać do sądu na świadka osobę, z którą małżonek dopuścił się zdrady. Należy pamiętać, że taka osoba wezwana jako świadek ma obowiązek stawiennictwa, a w przypadku jego niedopełnienia narażona jest na konsekwencje. Nie ma ona także prawa do odmowy składania zeznań. Jest to bardzo dobry dowód, który jest zgodny z prawem. Często sama informacja o wezwaniu kochanka/i na świadka w sądzie działa tak, że druga strona chce pójść na ugodę.
Według Kodeksu postępowania cywilnego dokumenty możemy podzielić na:
Jako prywatny detektyw nie mogę pominąć faktu, że raport z przeprowadzonych czynności detektywistycznych należy właśnie do kategorii dowodu z dokumentu prywatnego.
W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że polskie prawo nie przewiduje instytucji biegłego wyznaczonego przez stronę. Strona ma prawo zlecić biegłemu przygotowanie opinii, jednak przez Sąd będzie ona traktowana w kategorii dokumentu prywatnego.
Sąd w przypadku zapotrzebowania na wiadomości specjalne wyznacza biegłego lub kilku biegłych, aby zasięgnąć ich opinii (np. z zakresu medycyny czy też psychologii).
Artykuł 434: „Sąd może zarządzić przeprowadzenie przez wyznaczoną osobę wywiadu środowiskowego w celu ustalenia warunków, w których żyją i wychowują się dzieci stron”. W przypadku rozwodu Sąd najczęściej stosuje wywiad środowiskowy, gdy rozwodzące się małżeństwo ma małoletnie dzieci i należy szczególnie zadbać o ich dobro. Wywiad środowiskowy może być ważnym dowodem w sądzie, ponieważ kurator może w swojej opinii zawrzeć wnioski końcowe związane z opieką nad dziećmi.
Dowody elektroniczne mają taką samą moc jak wszystkie inne zgłoszone w toku postępowania. Strona przeciwna może jednak próbować zakwestionować prawdziwość dowodów, mówiąc na przykład, że to nie ona napisała daną wiadomość czy też że dane konto na portalu społecznościowym nie zostało założone przez nią. To do Sądu należeć będzie decyzja o dopuszczeniu lub wykluczeniu danego dowodu.
Przykładowe dowody elektroniczne:
Zwróć uwagę na legalność pochodzenia dowodów, aby nie narazić się w późniejszym etapie na konsekwencje karne czy też związanej z pozwem cywilnym. Zapraszam do moich artykułów na temat stosowania urządzeń GPS oraz legalności zakładania podsłuchów i nagrywania rozmów.
Raport z przeprowadzonych czynności detektywistycznych nie jest oddzielną kategorią. Stanowi on dowód z dokumentu prywatnego, który został opisany powyżej. Jako prywatny detektyw chciałbym jednać szczególnie skupić się na tym dokumencie. Wiele agencji detektywistycznych w swojej ofercie pisze, że ich raport jest niepodważalnym dowodem w sądzie. Zdecydowanie tak nie jest. Jak wspomniałem, jest to dowód z dokumentu prywatnego.
Zgodnie z orzeczeniem SN z 30 czerwca 2004 r. IV CK 474/03: „dowód z dokumentu prywatnego jest samodzielnym środkiem dowodowym, którego moc Sąd ocenia według zasad określonych w art. 233 § 1 k.p.c.”.
Artykuł 233 § 1 k.p.c. mówi, że Sąd ocenia wiarogodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. Czyli każde sprawozdanie z wykonanych czynności detektywistycznych zawsze będzie oceniane przez Sąd indywidualnie na potrzeby danej sprawy i to właśnie Sąd zadecyduje, o wiarygodności i przydatności raportu.