W artykule dotyczącym rozwodu starałem się wyjaśnić, czy warto walczyć o rozwód z orzeczeniem o winie małżonka (kliknij tutaj). Dzisiaj skupimy się na tym, co możemy otrzymać, jeżeli sąd wyda już satysfakcjonujący nas wyrok. Jednym z najważniejszych jego elementów, który zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe, mogą być alimenty od byłego małżonka. Istnieją dwa rodzaje alimentów – dla Ciebie oraz dla Twoich dzieci. Warto rozważyć, czy ich potrzebujesz. Otrzymanie alimentów dla Ciebie zależy bezpośrednio od tego, jakie orzeczenie wydał sąd podczas rozwodu.
Alimentów na pewno nie dostanie małżonek, który w wyniku wyroku sądu został uznany jedynym winnym rozpadu małżeństwa. Alimenty mogą otrzymać byli małżonkowie, jeżeli:
Pozew o alimenty można złożyć przez całe życie, jeżeli pozostaje się w niedostatku nie ze swojej winy. Ograniczono czas tylko w sytuacji, gdy strony zgodzą się na rozwód bez orzekania o winie, a alimenty mają być wypłacane maksymalnie do 5 lat po rozwodzie. W wyjątkowych sytuacjach, takich jak niepełnosprawność, sąd może przedłużyć ten obowiązek.
Czym wobec tego jest niedostatek? To kwestia indywidualna w odniesieniu do każdej sprawy. Jest to pewne minimum socjalne, zależne od wieku, stanu zdrowia itp. Bardzo istotnym elementem jest jednak to, że niedostatek nie może być zawiniony, na przykład przez brak chęci do pracy.
Alimenty – niewinny małżonek może pozwać swojego byłego już partnera, a ten będzie przez sąd zobligowany do wypłaty na jego rzecz alimentów; zdarza się, że dożywotnio. W tym wypadku niewinny małżonek nie będzie musiał nawet udowadniać, że żyje w niedostatku, wystarczy, że poziom jego życia po rozwodzie spadnie. Aby osoba ta otrzymała alimenty, musi udowodnić dysproporcję pomiędzy obecnymi standardami życia a wcześniejszymi.
Warto wspomnieć także, że obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka w tym wypadku nie ustaje nawet w wyniku zawarcia nowego związku małżeńskiego. Wyrokiem Sądu Najwyższego (wyrok SN z 11 lipca 2010 r., sygn. II CKN1015/00) ponowny ślub zobowiązanego do płatności nie zwalnia go z obowiązku wypłaty alimentów. Może jednak mieć wpływ na wysokość tych alimentów, co zostanie rozstrzygnięte przez sąd.
Chodzi o sytuację, gdy w wyniku rozwodu warunki finansowe małżonka, który jest niewinny, pogorszyły się w taki sposób, iż mimo tego, że może on własnymi siłami zaspokajać swoje podstawowe potrzeby, bez alimentów nie jest w stanie żyć na tak wysokim poziomie, jak podczas trwania małżeństwa. Małżonek niewinny musi wykazać, że odczuwa dyskomfort związany z brakiem materialnych możliwości na kontynuowanie takiego poziomu życia, jakie było mu zapewnione w trakcie związku małżeńskiego. I może to być praktycznie wszystko, na przykład gorszy środek transportu, małe, niewygodne mieszkanie itp.
Kiedy obowiązek alimentacyjny osoby wyłącznie winnej rozpadowi małżeństwa wygasa?
Warto wiedzieć, że pozostawanie w konkubinacie nie pozbawia prawa do alimentów.
Aby otrzymać alimenty od byłego partnera, należy przede wszystkim zebrać i udokumentować wszystkie wydatki, i to zanim udamy się do sądu. Na ich podstawie sąd zdecyduje o wysokości alimentów. Brzmi prosto? Niestety nie zawsze jest to łatwe.
Bardzo często jest tak, że były małżonek, od którego mamy otrzymywać alimenty, stara się zrobić wszystko, aby przed sądem udowodnić, że ma bardzo niskie dochody. W tym celu zatrudnia się nielegalnie lub na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Ukrywa też cały swój majątek.
Aby otrzymać alimenty, nie tylko musimy przedstawić własne wydatki, ale także sąd musi sprawdzić możliwości finansowe osoby, która będzie je wypłacać. Jeżeli coś ukryje, sąd przyzna nam bardzo niskie alimenty. Sprawy te z reguły trwają bardzo długo, gdy nie posiadamy konkretnych dowodów. Sąd musi bardzo dokładnie wszystko analizować. Możemy mu jednak pomóc, udowadniając swoje potrzeby, ale także pokazując, że były małżonek jest w stanie je bez problemu spełnić.
Z pomocą przyjdzie prywatny detektyw, który udokumentuje realne dochody byłego małżonka. Prywatny śledczy pomoże Ci także znaleźć ukryty majątek. Dzięki zdobytym wiarygodnym informacjom, które zostaną zawarte w raporcie końcowym, otrzymasz wyższe alimenty. W wielu sprawach, przy których mieliśmy okazję pracować, alimenty te były wielokrotnie wyższe.