Często osoby, które po raz pierwszy chcą wynająć prywatnego detektywa lub też posiadają w tym zakresie niewielkie doświadczenie zakładają, że mamy nieograniczone możliwości i zasoby, aby rozwiązać każdą sprawę. Niestety, nie jest to prawdą, w mojej ocenie dużą winę za ten stan rzeczy ponoszą media, które w różnego rodzaju serialach paradokumentalnych pokazują detektywów, którzy posiadają prawa i możliwości większe od Policji. Dzisiaj więc o tym, czego nie zrobi dla Ciebie prywatny detektyw.
Pozyskiwanie informacje z takich systemów jak m.in. KSIP, PESEL, CEPiK, czy też bezpośrednio zdobywając wiedzę dotyczącą osób i podmiotów znajdujących się w systemach informatycznych będących w dyspozycji policji i innych służb jest nielegalne. Żaden detektyw nie może w ten sposób legalnie sprawdzić danych, choć zdarzały się przypadki w, których detektywi korzystali z pomocy policjantów. Prędzej czy później fakt ten wychodził na światło dzienne, a konsekwencje dla policjanta oraz detektywa były bardzo poważne. Możemy na temat jednej z wielu tego typu spraw poczytać tutaj, BSW oraz Prokuratura na pewno nie ma tutaj żadnej litości.
Nie oznacza to jednak, że detektyw nie jest w ogóle w stanie sprawdzić czy też pozyskać informacji. Będzie jednak w tym przypadku posiadał takie same uprawnienia jak każdy inny obywatel, bez żadnych specjalnych uprawnień. Może za to podjąć inne, legalne czynności, które pomogą mu ustalić potrzebne dane. Jest to jednak proces znacznie dłuższy i trudniejszy niż skorzystanie z bazy danych.
Prawo bankowe dokładnie określa okoliczności, w jakich uprawnione instytucje i osoby mogą żądać od banku udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową. Niestety detektyw nie ma w tym przypadku żadnych uprawnień. Tylko detektyw działający nielegalnie może ustalić tego typu dane np. posiadając osobę pracującą w danym banku, naraża jednak w tym przypadku nie tylko siebie ale i ją na konsekwencje karne.
Umowę zawsze warto podpisać, niezależnie od tego z jakich usług korzystamy, zabezpiecza ona obydwie strony. W przypadku współpracy z prywatnym detektywem podpisanie umowy jest jego ustawowym obowiązkiem. Prywatny detektyw nie może więc rozpocząć czynności detektywistycznych bez uprzedniego podpisania umowy ponieważ naraża się na konsekwencje. Należy także pamiętać, że detektyw ma również obowiązek prowadzić i przechowywać dokumentację dotyczącą zawieranych i realizowanych umów. Jeżeli chcesz wiedzieć jak powinna wyglądać umowa z prywatnym detektywem zapraszam do mojego artykułu.
Wbrew powszechnej opinii prywatny detektyw nie może korzystać z urządzeń GPS w celu zamontowania ich w pojeździe osoby, która ma zostać objęta obserwacją.
Bardzo ważny, a jednak nierozstrzygający ostatecznie jest wyrok Sądu Najwyższego sygn. akt II Ka 267/13).
„Zainstalowanie w pojeździe osoby będącej przedmiotem zlecenia detektywistycznego urządzenia GPS związanego z obserwacją osoby pozostaje czynnością operacyjno-rozpoznawczą, przewidzianą w art. 7 Ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (Dz. U. z 2002r., Nr 12, poz. 110 ze zm.), zastrzeżoną dla innych upoważnionych organów (np. Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej)”.
Stanowisko Sądu Najwyższego nie zostało jednak wydane w tej sprawie jako uchwała, dlatego napisałem, że nie jest to rozstrzygający wyrok. Oznacza to, że jest tylko jednym z poglądów prawnych. Sądy podczas rozpatrywania podobnych spraw mogą brać pod uwagę ten wyrok, ale nie muszą tego robić.
Istnieje jednak od tego wyjątek, prywatny detektyw może zainstalować urządzenie GPS w samochodzie należącym do swojego klienta za jego pisemną zgodą. Wtedy czynność ta będzie zgodna z prawem.
Sytuacja ma się bardzo podobnie do założenia GPS w samochodzie. Pewnie Cię rozczaruję, ale prywatny detektyw nie może legalnie podsłuchiwać nikogo. Jeżeli to robi, naraża się na konsekwencje prawne jak każdy inny obywatel. Detektyw jednak legalnie może doradzić Ci przy zakupie sprzętu oraz poinstruować podczas jego montażu. Dane ze zgromadzonego materiału rejestrowane są tylko i wyłącznie przez klienta i to on za nie odpowiada. Prywatny detektyw nie może dla własnych celów lub też dla celów prowadzonej sprawy montować podsłuchów i ich wykorzystywać.
Detektyw podczas prowadzenia śledztwa nie może wejść na teren prywatny bez zgodny właściciela, grozić będą mu za to takie same konsekwencje jak każdej innej osobie. W swoich działaniach legalnie działający detektyw opiera się na miejscach publicznych, do miejsc prywatnych wejdzie tylko gdy zostanie wpuszczony bez właściciela.
Jeżeli podejrzewasz, że w Twoim komputerze znajduje się złośliwe oprogramowanie, wyspecjalizowany w tym zagadnieniu detektyw na pewno Ci pomoże. Inaczej jest jednak w przypadku gdy Ty chcesz otrzymać dostęp do czyjegoś komputera bez jego wiedzy. W tego typu czynnościach prywatny detektyw na pewno Ci nie pomoże.
Detektyw nie posiada uprawnień aby legitymować kogokolwiek. Może poprosić kogoś o przekazanie swoich danych lub też w inny legalny sposób owe dane pozyskać np. za pomocą białego wywiadu. Dobry prywatny detektyw powinien mieć w zanadrzu wiele socjotechnicznych technik, które pomogą mu w sposób legalny pozyskać interesujące go informacje. Niedopuszczalne jest jednak wylegitymowane kogoś przez prywatnego detektywa, który będzie podawał się np. za Policjanta pokazując swoją legitymację.
Nie chodzi oczywiście o porwanie dziecka nieznanego naszemu klientowi a o jego dziecko. Wbrew pozorom to bardzo częsta sytuacja gdy jeden z rodziców wyjeżdża z dzieckiem nie informując drugiego gdzie przebywają, dochodzi wtedy do tzw. porwania rodzicielskiego o, którym więcej przeczytasz tutaj. Druga strona chce wtedy jak najszybciej odnaleźć swoje dziecko aby móc odebrać je drugiemu rodzicowi. Detektyw może oczywiście pomóc w zlokalizowania dziecka klienta, nie może on jednak odebrać dziecka żadnemu z rodziców.
Detektyw może zatrudnić się w firmie swojego klienta aby sprawdzić czy nie dochodzi w niej do nieprawidłowości. Inaczej ma się jednak sprawa w przypadku pomysłu na zatrudnieniu prywatnego detektywa w konkurencyjnej firmie aby pełnił rolę kreta, który pozyska tajemnicy firmy. Jest to działanie niezgodne i w pełni wyczerpuje znamiona przestępstwa.
Szpiegostwo przemysłowe (korporacyjne) to nielegalne działania prowadzone dla potrzeb komercyjnych, mające za zadanie zdobycie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w celu jej wykorzystania lub sprzedaży zainteresowanemu podmiotowi zlecającemu.
Są inne, legalne sposoby, które pozwolą Ci pozyskać wiele cennych dla Twojego przedsiębiorstwa informacji, skrywają się one pod hasłem wywiadu gospodarczego, który prowadzony jest legalnymi metodami i środkami, bez narażania osób za niego odpowiedzialnych na konsekwencje karne.
Pamiętaj, jeżeli któryś z detektywów nie ma problemów aby zrobić którąkolwiek z rzeczy wymienionych powyżej powinna zapalić Ci się ogromna lampka ostrzegawcza. Jedno jest pewne, nie wyniknie z tego nic dobrego dla Ciebie bowiem detektyw, który zgadza się na tego typu nielegalne rzeczy kłamie aby np. pobrać od Ciebie zaliczkę lub też co chyba gorsza podejmie się tego typu działań i narazi siebie i Ciebie na konsekwencje prawne. Praktycznie każda sprawę i towarzyszący mu problem można rozwiązać w sposób zgodny z literą prawa, potrzeba do tego tylko dużej wiedzy oraz doświadczenia.